Na mój dusiu! W cym problem?

Gazetaprawna.pl ogłosiła nom nowine, jej zdaniem chyba hiobowom:

Wszystkie polskie miasta – gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku – są narażone na przerwy w dostawach prądu. W najgorszej sytuacji jest Poznań, a inwestycje mające ochronić Wrocław są na początkowym etapie.

Skąd tako ponuro wizja sie biere? Ano stąd, ze podobno nase systemy przesyłania energii elektrycnej som za słabo rozbudowane, coby tak wielkie mistrzostwa obsłuzyć. Cyli moze zdarzyć sie tak, ze jakisi mec, co to bedzie rozgrywany juz po zapadnięciu zmroku, rozpocnie sie piknie w świetle jupiterów, na boisku pikno gra, na trybunak pikny doping, najpierw podnie jeden gol, potem drugi, potem trzeci, a potem nagle… pyk! Syćkie światła zgasnom! Ciemno wsędzie, głucho wsędzie i co dalej z mecem będzie? Nieftórzy obawiajom sie, ze bedzie tako kompromitacja, ze juz do końca tysiąclecia nifto nie powierzy nom nawet organizacji mistrzostw w dłubaniu w nosie. Ale wiecie co, ostomili? Jo tam nie rozumiem, w cym problem. Bo w mojej wsi to kozde dziecko wie, co trza zrobić, kie zgaśnie światło. Wystarcy wyciągnąć świece abo inksom latarke – i po kłopocie! No to organizatorów Euro 2012 chyba stać na to, coby syćkik występującyk tamok piłkorzy zaopatrzyć w pikne latarki? A jeśli nie stać – to niek dadzom mi znać. Wte jo wroz z kotem mojej gaździny zakrodne sie do hurtowni Felka znad młaki i zdobędziemy latarek telo, kielo bedzie potrzeba. Wroz z kompletem zapasowyk baterii.

Ocywiście bedzie trza na takom okoliność dopracować reguły futbolowej gry. Rozstrzygnąć na przykład, cy zaświecenie przeciwnikowi latarkom w ocy bedzie uznane za faul? Abo cy uderzenie piłki latarkom bedzie traktowane jako dotknięcie rękom? Nalezałoby tyz rozwazyć, cy nie przydałoby sie poprzycepiać piłkorzom do rzyci cyrwonyk światełek odblaskowyk. No ale do tyk mistrzostw zostały nom jesce prawie trzy roki. Telo to chyba powinno tej całej Fifie wystarcyć, coby odpowiednie przepisy wyryktować.

Tak w ogóle jo se myśle, ze to bedzie nawet fajnie wyglądało, kie po ciemnym boisku bedzie biegało dwudziestu dwók chłopów z latarkami. A nawet dwudziestu pięciu – bo przecie sędzia główny i dwaj bocni tyz bedom potrzebowali światełek. A moze nie latarkami, ino lampami naftowymi powinni sie piłkorze posługiwać? To by sprzyjało wyryktowaniu na stadionie scególnego nastroju. Trza nad tym pomyśleć. Pomyśleć spokojnie, a nie wpadać w panike, ze prądu moze zabraknąć. Bo – na mój dusiu! – nie zamartwiojmy sie problemami, ftóre mozno przecie barzo łatwo rozwiązać! Hau!

P.S.1. W te środe bedziemy piknie świętować. Bo imieniny EMTeSiódemecki bedom. No to zdrowie Solenizantki! 😀

P.S.2. Ale jeśli ftosi myśli, ze imieninowe zdrowie EMTeSiódemecki wystarcy wypić, ten sie grubo myli. Bo w tym dniu EMTeSiódemecka mo tyz urodziny. No to zdrowie EMTeSiódemecki roz jesce! Urodzinowe tym rozem! 😀