Pies i cekolada

Dwa wpisy temu ukwalowali my tutok między inksymi o tym, ze psów cekoladom karmić nie nalezy. Ino właściwie dlocego nie nalezy? Cóz. Fto siednie do Gugli i cierpliwie posuko, ten na pewno cosi na ten temat nojdzie. Ba nie wiem cemu, nika w internecie nimo podanej najwozniejsej przycyny, dlo ftórej ten rodzaj słodycy trza trzymać z dala od psiej gymby. Jako to przycyna? Powiem wom. Idzie o to, ze cekolada zawiero między inksymi magnez i jesce takom jednom substancje, ftórej nazwy niestety zabocyłek. Oba te składniki piknie powodujom przypływ dobrego humoru. I nieftórzy nawet gwarzom, ze dlo ludzi som one barzo piknymi środkami na depresje. Tak ze jo se myśle, ze syćka nie-Indianie powinni być dozgonnie wdzięcni Indianom – za to, ze takom cekolade wynoleźli. Howgh!

Ba z psami – to juz jest inkso sprawa. Psy majom nie ino lepsy węch niz ludzie, nie ino lepsy słuch, ba tyz lepsy humor. Ocywiście zdarzo sie, ze pies bywo casem smutny. Ba pod cienkom warstwom tego smutku nojdujom sie ogromne zasoby dobrego humoru, zasoby, ftóre pod byle pretekstem gotowe som nazod wyskocyć na wierch.

Przykładami na wierchowanie psiego humoru nad ludzkim mógłbyk sypać jak z rękawa, telo ino, ze jo zodnyk rękawów nimom. No bo na mój dusiu! Cy jakikolwiek cłowiek umie sie ciesyć tak jak pies, kie jakisi domownik wraco do chałupy? Cy jakikolwiek cłowiek umie sie ciesyć tak jak pies, kie dostonie pikny przysmak do miski? Cy jakikolwiek cłowiek umie sie ciesyć tak jak pies z takiej zwycajnej rzecy jak mały spacerek po polu? I tak dalej, i tak dalej…

Dobrego humoru w organizmie psa jest tak duzo, ze kieby było go jesce więcej, to juz mógłby sie w psim ciele nie zmieścić – i wte mógłby takiego bidoka zwycajnie rozsadzić! I to jest właśnie główno przycyna, dlo ftórej psa nie nalezy karmić cekoladom. Hau!

P.S.1. Juhasowski laptop mo być wkrótce komusi wypozycony na jakisi tydzień abo półtora. Dlotego następny roz jo do Owcarkówki zajrze abo pod koniec sierpnia, abo na pocątku września. Ba ostawiom w budzie więksy zapas Smadnego, jałowcowej, oscypka i bundza, coby nifto tutok głodny abo spragniony nie siedzioł. Cekolade tyz ostawiom – bo wy, ludzie, mozecie jom jeść.

P.S.2. No i trza bocyć, ze 29 sierpnia bedom urodziny Anecki Schroniskowej. Więc w tym dniu Aneckowe zdrowie bede ocywiście piknie pił 😀