Fto zje pącka w tłusty cwortek – bedzie dłuzej zył

Juz wkrótce tłusty cwortek. Nie wiem, jakimi ślakami bedziecie wte wędrowali, ale w takim dniu jest barzo prowdopodobne, ze na swej drodze natkniecie sie na…

Krucafuks! Pewnie wom zaroz ślinka ku takiemu pąckowi pocieknie. Najdzie wos wielko ochota, coby go zjeść. Ba kie juz bedziecie mieli go ugryźć, to nagle… być moze włący sie wom w głowie sygnał alarmowy. I wątpliwości wos chycom: a kalorie?, a tłusc?, a kilogramy, ftóre tak łatwo zyskać, a tak trudno stracić? Co robić? Z jednej strony zgodnie z tłustocwortkowom tradycjom wypadałoby pącka skostować, ba z drugiej – nadwaga bedzie! Straśliwo nadwaga! A przecie otyli zyjom krócej!

Tymcasem, moi ostomili, nie jest tak źle. Prowda jest tako, ze otyli wcale niekoniecnie zyjom krócej. W piknej internetowej gazecie Science Daily wypowiedzioł sie na ten temat niejaki pon David Feeny, mędrol z Uniwersytetu Stanowego w Portland, w hamerykańskim stanie Oregon. Ten pon Feeny bado naukowo wpływ otyłości na dlugość zycia. No i w tym Science Daily przedstawio on wyniki swyk badań:

Nie zaskocyło nos, ze u bidoków cierpiącyk na sakramenckom niedowage abo na sakramenckom nadwage istnieje więkse ryzyko, ze zbyt długo to oni nie pozyjom. Zaskocyło nas za to, ze ludzie z niewielkom nadwagom – o, Jezusicku! – zyjom dłuzej!

Cemu tak sie dzieje? To próbuje wyjaśnić pon Mark Kaplan, mędrol z tego samego uniwersytetu co pon Feeny:

Mozliwe, ze tyk pare dodaktowyk funtów wagi chroni starsyk ludzi wte, kie ik zdrowie zacyno sie juz niestety kiełbasić.

Choć zaroz ten pon dodoje:

Ale to wcale nie znacy, ze ludzie z normalnom wagom musom sie zaroz postarać, coby przytyć pare funtów. O, nie! Te nase pikne badania dotycyły długości ludzkiego zycia, a nie jego jakości. Trza bocyć, ze nadwaga ryktuje rózne plugastwa, takie jak nadciśnienie, cholesterol, no i ta sakramencko cukrzyca krucafuks!

Eee, tam. Tyk przestróg pona Kaplana to jo byk se za barzo do serca nie broł. On pewnie wygłosił je z powodu poprawności… dietetycnej. No bo niby cemu cłowiek, ftóry zyje dłuzej, miołby mieć zywobycie gorsej jakości? Skoro dłuzej zyje – to znacy, ta jakość musi być lepso, a nie gorso! I ślus.

Tak więc do duzej nadwagi jo nikogo nie namawiom. Natomiast nadwaga niewielko – wobec najnowsyk wyników badań całkiem piknie mi sie widzi. Dlotego fto mo normalnom wage – niek śmiało tego pącka zje. Fto mo niedowage – tym bardziej powinien go zjeść. A fto wazy duzo za duzo? Cóz… jo se myśle, ze tyz niek zje. Bo przecie powstrzymanie sie od pącka w taki dzień jak tłusty cwortek ryktuje stres. A stres skraco zycie. Więc od odchudzania niek bedom inkse dni w roku, a nie pikny ostatni cwortek karnawału. Hau!

P.S. Pod ostatnim wpisem dwójka nowyk wędrowców do Owcarkówki trafiła: Evecka i Racek. No to trza piknie nowyk przybysów ugościć, nie ino jałowcowom i Smadnym, ale – jako ze ten tłusty cwortek blisko – pąckami tyz! 😀