Jedzcie, ostomili, owieckowe sery

Fto zyje dłuzej? Górole cy cepry? Podobno górole. Pare tyźni temu w tym oto artykule napisali, ze statystycny górol zyje o śtyry roki dłuzej niz statystycny ceper. A statystycno górolka – jaz o seść roków dłuzej niz statystycno poni z nizin. Cy ceperki i cepry mogom cosi zrobić, coby w długości zywobycia dogonić ludzi gór? Ano… mogom. A co? Tego dowiadujemy sie z tego samego artykułu:

Odpowiedź jest nie tyle prosta, co niezwykle smakowita. Wystarczy jeść produkty pochodzenia owczego jak sery i mleko. A te najłatwiej dostać w górach. […] Sekret tkwi w roślinach, które jedzą owce wiedzione na popas na halach. Nie są one spotykane nigdzie indziej poza Podhalem. Chodzi m.in. o gęsiówkę alpejską, powojnik alpejski, omieg górski czy skalnicę górską.Heeej! No to piknie! W dodatku w tym tekście pisom tyz, ze owieckowe sery chroniom i przed Alzheimerem, i przed Parkinsonem, i przed rakiem piersi, i przed miazdzycom. Na mój dusiu! I jak tu nie jeść takik serków! Mało ze smacne, to jesce telo piknego zdrowia ryktujom! Haj.

A tak w ogóle to dobrze wiedzieć, ftóre dokładnie rośliny – po odpowiedniej przeróbce przez owieckowy organizm – tak piknie rozprawiajom sie z teloma choróbskami. Dzięki temu bede sie lepiej znoł na tym, kany trza kierować owiecki mojego bacy. Podejde zaroz ku nasemu stadu i powiem tak:
– No, krzesne. Widzicie rosnące tamok powojniki alpejskie? Mocie je syćkie zaroz piknie zjeść!
– Ale krzesny – być moze owce bedom próbowały sie prociwiać – Tutok rosnom takie pikne mietlice pospolite. A obok – jesce pikniejse śmiałki darniowe. Cyz nie lepiej by było, kieby my właśnie tyk roślinek skostowały zamiast powojników?
– Nie, nie byłoby lepiej – odpowiem. – Byłoby gorzej. Mocie jeść powojniki i ślus.
– Furt ino te powojniki i powojniki – trza sie licyć z tym, ze owce dalej bedom wybrzydzać. – Mietlice i śmiałki som smacniejse!
– I co z tego ze smacniejse? – spytom. – Wolicie, coby nas baca, ftóry zywi sie serami z wasego mleka, zył o śtyry roki krócej cy o śtyry roki dłuzej?
– Ocywiście, ze o śtyry roki dłuzej! – zawołajom owce. – Dłuzej! Dłuzej! Meeeee!
– No to przestońcie marudzić i zjadojcie powojniki – odpowiem.

A jeśli bedzie tako potrzeba – przecytom im ten artykuł, o ftórym zbocyłek na pocątku tego wpisu. To je powinno ostatecnie przekonać. Bajako.

Tak więc, ostomili, piknie wos zachęcom, cobyście jedli bryndze, bundze i oscypki . Te trzy pikne rodzaje owieckowyk serków jedzcie telo, kielo ino docie rade. Dzięki temu niekze syćkim nasym chłopom zycie wydłuzy sie o śtyry roki, a syćkim nasym dziewcynom – o seść! Zreśtom fto wie? Moze kie dopilnuje owiec, coby tyk zyciodajnyk roślin zacęły jeść dwa rozy więcej, to chłopom przybędzie osiem roków zycia, a dziewcynom dwanoście? I wte… syćka o ładnyk pare roków dłuzej bedziemy mogli w Owcarkówce sie spotykać! Nie wiem jak wom, ale mi tako perspektywa piknie sie podobo. Hau!

P.S. Wielu bywalców Owcarkówki juz to zauwazyło. Syćkik pozostałyk piknie informuje, ze do nasej budy dotorł nowy internetowy wędrowiec – Potworecka. Powitać Potworecke piknie i piknie jom ugościć! 😀