Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Hau! - Blog Owczarka Podhalańskiego Hau! - Blog Owczarka Podhalańskiego Hau! - Blog Owczarka Podhalańskiego

15.06.2018
piątek

Western z Penkom w roli głównej

15 czerwca 2018, piątek,

W łoński wtorkowy poranek wylegiwołek sie beztrosko na holi. Zapachu wilków nika nie było cuć, zodnej z owiecek nie przychodziło do głowy, coby oddalać sie od stada, więc piknie mozno se było na takie leniuchowanie pozwolić. Nagle… uwidziołek biegnącom ku mnie krowe mojej gaździny.

– Malina! – wykrzyknąłek, bo tak właśnie było tej zywinie na imie. – Krucafuks! Co ty tutok robis?
– Ratujcie, krzesny! Ratujcie! – zawołała Malina na mój widok.
– Kogo ratować? – Zerwołek sie na równe nogi. – Wos? Gaździne? Kogosi inksego we wsi?
– Trza ratować Penke! – usłysołek w odpowiedzi.
– Penke? A fto to taki? – spytołek.
– To wy nic nie wiecie? – zdumiała sie Malina. – Przecie nawet w telewizji o tym godali.
– Ale jo tutok nimom telewizora – zauwazyłek.
– Ba mocie internet – odparła Malina. – Dlotego myślałak, ze wiecie, ze Penka to bułgarsko krowa, zyjąco blisko granicy z Serbiom. No i ostatnio zdarzyło sie tak, ze bidocka zabłądziła i posła na serbskom strone. Kie wróciła do domu – okazało sie, ze bułgarskie słuzby sanitarne fcom jom zabić.
– Zabić? Za co? – nie barzo rozumiołek. – Za to, ze hipła se do kraju obok?
– Cało bida w tym – rzekła Malina. – ze kie jakosi zywina dostonie sie na teren Unii Europejskiej bez wymaganyk dokumentów – to zgodnie z unijnym prawem musi zostać uśpiono. A Penka, idąc do pozaunijnej Serbii, a potem wracając do Bułgarii – wkrocyła na teren Unii.
– Na mój dusiu! I to prawo obowiązuje nawet wte, kie zywina opuści Unie ino na małom kwilecke? – spytołek.
– Okazuje sie, ze tak – uświadomiła mnie Malina. – O, Jezusicku! Bidny właściciel Penki jest załamany. Ale nic nie moze poradzić, bo te sakramenckie urzędasy som nieubłagane. Godajom, ze przepisy to przepisy i ślus.

No krucafuks! Faktycnie, jako ten zbójnik – cułek, ze mom obowiązek pomóc. Wiem, wiem, tysiące krów furt ginie w róznyk rzeźniak, więc ftosi mógłby spytać, cemu akurat miołbyk ratować te jednom bułgarskom krasule? Ba jo wom powiem tak: jestem psem, jestem przedstawiecielem rzędu drapieznyk, no i niestety tak wyryktowany jest ten świat, ze my drapiezniki tyz zabijomy. Z róznyk powodów – casem dlo zdobycia jedzenia, casem w walce o tereny łowieckie, casem w sarpacce o śwarnom ponne… Ale zabijać tylko i wyłącnie po to, coby biurokracji stało sie zadość? Na mój dusiu! Cosi takiego to tylko u wos ludzi jest mozliwe.

Zacąłek myśleć, jakom by tutok wyryktować piknom zbójnickom akcje ratunkowom. W końcu pedziołek Malinie tak:
– Słuchojcie, krzesno. Pohybom w Tatry, ku Marynie Krywaniec i popytom jom, coby sprowadziła mi ze dwa abo trzy niedźwiedzie. Wroz z tymi niedźwiedziami udom sie do nasej wsi, tamok porwiemy Felka znad młaki i zabieremy go do samiućkiej Bułgarii.
– Felka do Bułgarii? – zdumiała sie Malina. – Ale po co? Na wcasy?
– Po całej akcji, to niek on se tamok ostoje na wcasak, jeśli zefce. – Oześmiołek sie. – Ale najpierw, kie juz sie tamok nojdziemy, to niedźwiedzie zachowajom sie tak, jakby postanowiły rozsarpać Felka na kawałecki i pozreć. Kie Felek juz bedzie myśloł, ze znikąd nimo ratunku, to nagle… Penka, ftórom zawcasu wtajemnice w swój plan, piknie przybędzie niby to z odsiecom. Niedźwiedzie udadzom, ze przestrasyły sie rozjusonej krowy i pouciekajom. A wte Felek bedzie Pence piknie wdzięcny, bo bedzie przekonany, ze ocaliła mu zycie. I zaroz uzyje swoik syrokik mozliwości, coby zapobiec zabiciu bidocki.

Malina wciągła powietrze w swe wielkie krówskie nozdrza, a zaroz potem wydmuchała je z takom siłom, jakiej sam holny by sie nie powstydził.

– Nie mocie inksyk pomysłów? – spytała.
– Pare jesce mom – pedziołek. – Ale ino w tym jednym nie widze zodnyk słabyk punktów.
– Cóz – pedziała Malina. – W takim razie trzymom kciuki… yyy… to znacy – trzymom swe przednie racice za powodzenie wasej akcji.
– Nie musicie nic trzymać – stwierdziłek. – Jako pedziołek, ten plan nimo zodnyk słabyk punktów, więc nimo prawa sie nie udać. Niekze ino wykrodne z bacówki laptopa, coby sprawdzić, jak do tej Penki trafić.

No i wykrodłek laptopa nalezącego do Staska Kowanieckiego, jednego z juhasów mojego bacy. Otworzyłek se Gugle i wpisołek: ‚krowa Penka”. Zacąłek przeglądać to, co mi sie tamok wyświetliło. I nagle zawołołek do Maliny:

– Krzesno! Naso akcja juz nie jest potrzebno.
– Jak to nie jest potrzebno? – spytała Malina, po kwili… zrobiło jej sie słabo. – O, Jezusicku! A więc jest juz za późno? Zabili bidnom Penke!
– Wręc przeciwnie – pedziołek. – Posłuchojcie ino.

I zacąłek cytać na głos to, co nolozłek w takim internetowym pisemku AgroFakt: Historia zwierzęcia błyskawicznie obiegła międzynarodowe media. Absurdalnemu prawu sprzeciwiają się politycy i dziennikarze z całej Europy. James Rothwell, redaktor brytyjskiego dziennika „The Telegraph”, zorganizował nawet specjalną petycję do Parlamentu Europejskiego.

– A teroz, krzesno – pedziołek – przecytom wom najwozniejse: W poniedziałek, 11 czerwca pojawiła się oficjalna informacja o ocaleniu życia ciężarnej Penki. Ostatecznie petycję podpisało niemal 31 tysięcy osób. Jej twórca, dziennikarz James Rothwell, oficjalnie podziękował wszystkim zaangażowanym – w tym Paulowi McCartneyowi z legendarnej grupy The Beatles.

Uff! Cyli syćko potocyło sie jak w klasycnym westernie: byli ludzie i były krowy (no, jedno krowa, ale mniejso z tym), była tyz dziko granica (wprowdzie nie hamerykańsko-meksykańsko, ino bułgarsko-serbsko, ale niby w cym ta drugo miałaby być gorso od tej pierwsej?), no a przede syćkim – była walka dobra ze złem, ka dobro pocątkowo zdawało sie być bez sans, ostatecnie jednak piknie zwycięzyło. Haj.

I cóz. Malina opuściła mnie wkrótce. Musiała pohybać w dół, bo pocuła, ze za niedługo bedzie potrzebowała popytać gaździne o wydojenie. A poza tym pilno jej było, coby przekazać krowom we wsi te barzo dobrom nowine w sprawie Penki. Następnego dnia jednak znów przysła ku mnie. I poinformowała, ze krówski ród ukwalowoł, coby tym syćkim 31 tysiącom ludzi, ftórzy podpisali te piknom petycje pona Rothwella, nadać tytuł honorowego kowboja. Cy faktycnie oni syćka na to zasłuzyli? Na mój dusiu! A ftóz bardziej niz krowa nadoje sie do orzekania, fto jest kowbojem, a fto nie? Jeśli więc znocie kogosi spośród tyk 31 tysięcy obronców siumnej bułgarskiej zywinki, to piknie dojcie mu znać o tym wielce zascytnym tytule. Ze to jest wielki zascyt – w to nie wątpie, bo przecie cłowiek to brzmi dumnie, ale kowboj – jesce dumniej. A to dlotego, ze kowboj to tyz cłowiek – ale dzielniejsy.

A jeśli podcas najblizsyk wakacji pojedziecie na wieś, napotkocie jakiesi krowy i odniesiecie dziwne wrazenie, ze one… tak jakby nuciły cosi w stylu Yellow Submarine abo Yesterday – nie myślcie, ze słuch płato wom figle i nie hybojcie do zodnyk laryngologów. Bo takie nucenie bedzie oznacało ino telo, ze krowy wyrazajom swoje uznanie dlo pona Paula McCartneya – współtwórcy tyk dwók piosnek, a zarozem współwybawcy sympatycnej Penki. Muuu i hau!

P.S.1. Jeśli ftosi fce uwidzieć hyrnom Penke na filmiku, to uwidzi na przikład tutok. Materiał, jak widać, powstoł, kie jesce nie było wiadomo, cy Penka ocaleje. Teroz na scynście mozno to juz oglądać na spokojnie 🙂

P.S.2. W najblizsy poniedziałek, 18 cerwca, piknie tutok świętujemy, bo bedom imieniny Misieckowe. Zdrowie Misiecka 🙂

P.S.3. A potem we cwortek – 21 cerwca – podwójnie świętujemy, bo momy wte i Aleckowe, i Alseckowe imieniny. Zdrowie Alecki i Alsecki! 🙂

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 24

Dodaj komentarz »
 1. Krasula Malina :). Piekne imię nie tylko dla Krasuli.

  Natomiast w temacie bidnej Penki. Reuters.com zakonczyl artykul na temat ocalenia Penki slowami

  „I read the moos today oh boy!”

  W muzycznej części od Owczarka many „Yellow submarine” i „Yesterday”

  Od siebie dodam:

  Penka, ma belle
  These are words that go together well
  My Penka

  Dalej słowa piosenki sa chyba po bułgarsku.

 2. O, Owczarku!
  O, Dobrodzieju ludzkości i żywiny!
  O!

  😉 😎

 3. Cóż, nie jestem optymistą w tych sprawach (( Biurokraci zza swoich biurek i ze swoimi pieczątkami oraz opasłymi tomiskami przepisów nie dadzą się tak łatwo spacyfikować (( Jedna „przegrana bitwa” o Penkę nic dla nich nie znaczy. Najważniejsze są przepisy! Niestety, pan Paul McCartney nie ma czasu, by co chwilę podpisywać się pod wszelkimi petycjami zdrowo rozsądkowymi, więc biurokraci zacierają ręce (
  Pięknie, że walczymy o zwierzęta i przyrodę, lecz sami, między sobą bijemy się i zabijamy. Kwitnie niewolnictwo na całym świecie i żadna rezolucja ONZ nic nie załatwi w tej sprawie. Jako ludzkość staczamy się coraz niżej, a do piekła już niedaleko ((

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Wawrzku:
  Staczamy sie do piekła? Chyba jedynie w pysze, w którą nas wbija to, że jednak z coraz większą liczbą rzeczy sobie radzimy. Także z pomocą biurokratów. Nawet jeśli potem się o nich opowiada dowcipy, jak to liczą owce licząc ich nogi i dzieląc przez cztery (przez co czasem zaliczą owczarka do owiec; cóż, zawsze można wprowadzić urzędowe rozróżnienie stada netto (same owce) i stada burtto (owce, plus owczarek, plus…).

  Ale, ale… Może owczarek zrobiłby jakiś kurs, typu: „Jak odszczekiwać, dla opornych”? Bo ja właśnie muszę to i owo (na blogu Basi) odszczekać i mi nie idzie. „H” jeszcze wychodzi przez moje gardło, nawet „Ha” przechodzi, ale potem zamiast „u” pojawia się naturalnie kolejne „ha”. I jest śmiech, a nie odszczekiwanie…

 6. Do Orecki
  „Krasula Malina :). Piekne imię nie tylko dla Krasuli.”
  Musis mieć racje, Orecko, bo pod Turbaczem barzo wiele krów tak właśnie sie nazywo. A skoro wiele krów tutok tak sie nazywo, to znacy, ze posiadającym krowy górolom musi sie ono barzo piknie podobać 🙂

  Do Basiecki
  „O, Owczarku!
  O, Dobrodzieju ludzkości i żywiny!”
  No… akurat Pence, jako widzis, Basiecko, nie zdązyłek pomóc, bo piknie pomogli jej inksi. Ale przede nasom zbójnickom kompaniom kolejne wyzwanie – ftosi przecie morduje bałtyckie foki. Juz z Marynom Krywaniec obmyślomy, co zrobić. To znacy… fciołek pedzieć: mom nadzieje, ze ci tajemnicy oprawcy fok juz mogom zacąć sie bać 🙂

  Do Wawrzecka
  „Biurokraci zza swoich biurek i ze swoimi pieczątkami oraz opasłymi tomiskami przepisów nie dadzą się tak łatwo spacyfikować”
  Bajuści, jedno Penka triumfu nad biurokracjom nie cyni. Co zatem zrobić? Tak se myśle… moze ułapić pare korników i wytresować tak, coby zacęły zjadać biurka biurokratom? Biurokraci bez biurek… być moze bedom juz bezradni 🙂

  Do Pakecka
  „Może owczarek zrobiłby jakiś kurs, typu: ‚Jak odszczekiwać, dla opornych’? Bo ja właśnie muszę to i owo (na blogu Basi) odszczekać i mi nie idzie.”
  No, jo tyz mom tutok problem, Pakecku. Bo podobno klasycne odcsekiwanie polego na tym, ze wchodzi sie pod stół i woło: „Hau! Hau! Zełgałem jak pies.” I o ile z „Hau! Hau!” nimom problemu, to duzo gorzej mi idzie z tym, co dalej 🙂

 7. No… akurat Pence, jako widzis, Basiecko, nie zdązyłek pomóc, bo piknie pomogli jej inksi.

  — Lecz dobra wola się liczy, odruch serca we właściwym momencie i kierunku. A jak dojdą przemyśliwania, jak by tu najlepiej i najskuteczniej, to_o_o_
  – sam wiesz, na podstawie dotychczasowych przygód!

  Czekamy z wytęsknieniem na kolejne! 😎

  PS, przez granicę czeską i słowacką żywina i ludzina przechodzą bez przeszkód… Jak na razie 😉

 8. Gary Larson, miejscowy artysta czesto przedstawia krowy na swoich rysunkach.
  Mona Lisa albo Mooona Lisa pozdrawia krowe imieniem Penka.

  https://goo.gl/images/c5KRZW

 9. Do Basiecki
  „przez granicę czeską i słowacką żywina i ludzina przechodzą bez przeszkód… Jak na razie”
  Bo na scynście czesko i słowacko granica nie som granicom UE… Ino – na mój dusicku! – oby do tego zdania nie trza było tyz dodać „Jak na razie” 🙂

  Do Orecki
  „Mona Lisa albo Mooona Lisa pozdrawia krowe imieniem Penka.
  https://goo.gl/images/c5KRZW
  Przy całym sacunku dlo pona da Vinci – obraz pędzla pona Larsona niewiele ustępuje oryginałowi 🙂

 10. A kieby sie te krasule skrzykneły ….abo zrykneły. Malina z Milką. i Mućką i napisały petycyję do wicepremierki Szyxdłowej. .i polizały w pięty Krychę P.?
  Nieczuła łykowata Europa musi siem. Zbudzić! Timermans z Tuskiem precz od krów.! Zaprosić Penkę do kraju gzdzie krowy mogom być bezpiecne..! Kurski nagłośni sprawę. ,,Taniec z Krowamy:” może być wystrzałowym programem…Aby eurotyrany zadrżały. juści sie. odbyły hareśtowania w Pułtusku..Druga połówka. niech nie lekceważy.Cały Tusk niech nie myśli co go ominie Kie prokurator przetrze binokle. .eurokrowy zarycom do chodzonego. .Haj!
  Milky way..i niech Penka nie klęka..
  A nas Juzek Luśnia jakosi nie pojmuje co chcom od tego Pięty przecie nikogo nie faulował??

 11. Nb, — na kanwie sobotnich obserwacji babiogórskich —

  krówka czy cielątko?

  https://basiaacappella.wordpress.com/2018/06/19/dorosla/

  (Pytanie nie wyłącznie o nosicielkę butów „wysokogórskich inaczej”! – Daleko nie wyłącznie!)

 12. A. Świstaki? A czaple? A karasie śledziowate?..a Kuźwik Sejmowy?
  Wszyćko może być zagrożone. .Trzeba. Referendum i vox popali. Populi w sprawie nie ino krasull okołoturbacznej…się wypowiepPany ministrry i inne gaździejstwo utworzą nową materyję co by chronić naturę i kulturę. a zwłasca. góroli wysokopiennych!

 13. Norman Rockwell to malarz amerykanski ktory w inspirujacy sposob dokumentowal sceny z codziennego zycia. Jest to okreslane jako „Americana”.
  O tej porze roku studenci koncza kolejny etap edukacji. Czasami dziewczeta otrzymuja w prezencie reprodukcje obrazu slynnego amerykanskiego artysty pod tytulem „Girl with a black eye”. Jest to scena gdzie dziewczynka z podbitym okiem i plastrem na kolanie czeka na rozmowe z dyrektorem szkoly. Zza otwartych drzwi widac twarz asystenki dyrektora.
  Dziewczynka jest usmiechnieta i dumna.
  Chodzi o to, ze dziewczynka pobila chlopaka i czeka na rozmowe z dyrektorem.
  Wszystko dzieje sie w latach 50-tych kiedy rola kobiety/mezczyzny byla inna. Jednak wiele z tamtych czasow pozostalo do dzisiaj. Mozliwosci awansu I kariery sa nadal trudniejsze dla kobiet niz dla mezczyzn.
  Stad popularnosc obrazu pona Rockwell jako prezentu dla dziewczat kiedy koncza srednia szkole lub studia.

  W filmie „Forrest Gump” jest hold dla slynnego obrazu pona Norman Rockwell. Forrest siedzi obok drzwi dyrektora szkoly i czeka na rozmowe.

  Zdjecia ponizej.

 14. Girl with a black eye

  https://www.google.com/search?source=hp&ei=Zv8oW_feAser0PEPvdukWA&q=girl+with+a+black+eye+rockwell&oq=girl+with+a+black+eye&gs_l=mobile-gws-wiz-hp.1.1.0l2j0i22i30l3.4271.15579..17480…1….259.3069.0j20j2……0….1…….3..41j46j0i131j46i10j0i10.6u0vSOs%2BvgI%3D#imgrc=QXfaUVfiLbfgcM:

 15. Jeszcze raz

  Girl with a black eye

  https://goo.gl/images/T2izZg

 16. Do Volterecka
  „A nas Juzek Luśnia jakosi nie pojmuje co chcom od tego Pięty przecie nikogo nie faulował??”
  A bo, Volterecku, syćko przez to, ze syćka myśleli, ze to tako zwycajno Pięta. Tymcasem okazało sie, ze dlo swojego ugrupowania była to… Pięta Achillesowo 🙂

  Do Basiecki
  „Nb, – na kanwie sobotnich obserwacji babiogórskich –
  krówka czy cielątko?”
  Niepodobno to tej krówki https://matpol.no/wp-content/uploads/2017/10/cukierki-krowki-mleczne-wawel-250g-1.jpg . Cyli racej cielątko 🙂

  Do Orecki
  „Girl with a black eye”
  Na mój dusicku! To mógłby być portret mojej gaździny z jej casów skolnyk! 🙂

 17. Owczarku,

  Z okazji ukończenia szkoły gaździna dostała w prezencie wałek 🙂

 18. A może szykuje się jakoweś pospolite ruszenie całej krowiej populacji? Może Penka , a także nasza Krasula, która byla na gigancie, oraz ta co zwiała do żubrów, to jakaś szpica krowia! Może trzeba jakieś badania naukowe przeprowadzić w tym temacie? ;-))))

 19. Ano! Ano..pane! Trza to Luśniemu jakosi wytłumacyć ło tym Achillesie przi antycnej pogadance..

 20. Dzisiaj, 21 czerwca jest najdluzszy dzien w roku, summer solstice. Dla wielu kultur na swiecie jest to swieto celebrowane od wielu pokolen.
  W Anchorage na Alasce slonce bedzie dzisiaj powyzej horyzontu przez ponad 19 godzin. Dla porownania podczas zimowego przesilenia, winter solstice, slonce (daylight) w Anchorage trwa 5 godzin.
  Dzisiaj wiele osob zyczy sobie nawzajem happy solstice day.

 21. Witojcie! No to właśnie dzisiok Alecka z Alseckom imieniny majom. Pikne zdrowie Alecki i Alsecki po roz pierwsy! 🙂

  Do Orecki
  „Z okazji ukończenia szkoły gaździna dostała w prezencie wałek”
  Ftóry jaz potela słuzy jej w kuchni i – owsem – wzbudzo u mojego bacy pikny respekt.
  „Dzisiaj, 21 czerwca jest najdluzszy dzien w roku, summer solstice.”
  Ooo! To skoda ino, ze tutok w Polsce – zaroz ten dzień juz sie końcy. Ale to nic – za rok bedziemy mieli nowy pikny 21 cerwca 🙂

  Do Fusillecki
  „A może szykuje się jakoweś pospolite ruszenie całej krowiej populacji?”
  No, w kozdym rozie dzisiok w telewizji usłysołek, ze Penka moze mieć wpływ na zmiane unijnego prawodawstwa. A zatem… krowa potęgom jest i basta 🙂

  Do Volterecka
  „Trza to Luśniemu jakosi wytłumacyć ło tym Achillesie przi antycnej pogadance”
  Bajuści. Ino w starodownej Grecji – syćkie achillesowe kwestie tłumacył Homer. A teroz – trza by kasi nowego Homera noleźć 🙂

 22. Innymi słowy

  „Baca with black eye”

 23. Bajuści! Tak baca wyglądoł za młodu! Ino kapelus pon Rockwell przeinacył z góralskiego na ceprowski. No ale rozumiem, ze swoboda artystycno… 🙂

css.php