Strefy wolne od ideologii TOnZ

Potela jakosi nie byłek fanem filmów z serii Mission Impossible. Owsem, obejrzołek pierwsom cynść, ale zrecenzowołek jom krótko: „Ujdzie w tłoku”. Cyli kiebyk był psem belferskim, nie pasterskim, postawiłbyk mu najwyzej trzy z plusem. Z cynściom drugom było jesce gorzej: oglądołek, ale sie nie ciesyłek. Dołbyk ocene na pogranicu dwójki z dwoma minusami i pały. Oglądania cynści trzeciej zaniechołek juz na samym pocątku, w trakcie kolejnej opresji, we ftórej nolozł sie bidny pon Cruise i nawet nie ciekawiło mnie, jak on z tyk straśliwyk opałów wybrnie. A potem to juz nawet nie wiedziołek, ze nakryncono jesce cynść cwortom, piątom i sóstom.

Dopiero przed paroma dniami dotarło ku mnie, ze oto juz siódmom ryktujom. A to dzięki artykułowi w Oku Pressie ze ftórego dowiedziołek sie nie ino tego, ze właśnie powstoje kolejny odcinek, ale tyz tego, ze na nasej polskiej ziemi na potrzeby tej produkcji mo zostać wysadzony w powietrze piknie zabytkowy most nad Jeziorem Pilchowickim.

Krucafuks! Ta informacja uzmysłowiła mi nagle, jak barzo niesprawiedliwie oceniołek te syćkie Missiona Impossibla. Przecie tak naprowde to musi być seria niezwykle wybitnyk dzieł! No bo to jasne, ze tylko dlo jakiegosi NIEWYOBRAZALNIE WYBITNEGO ARCYDZIEŁA FILMOWEGO ftosi mógłby fcieć poświęcić pikny zabytek.

Tak, tak, ostomili. Teroz sprawa jest juz dlo mnie ocywisto. Co tam filmy pona Felliniego cy pona Bergmana! Co tam filmy pona Formana abo pona Herzoga! Abo tego hamerykańskiego rezysera z Suchej Beskidzkiej! Oni syćka rozem wzięci – przy producentak Mission Impossible to zwycajno zbieranina amatorów! Jakiesi filmowe przedskole w najlepsym wypadku. Haj.

Kie zaś idzie o wysadzenie zabytkowego mostu – cytowany w Oku Pressie pewien barzo wozny pon uświadomił mi, ze z takiego zniscenia wyniknom same pikne korzyści. Bo ten pon wierzy, że dzięki temu powiat lwówecki [na terenie ftórego nojduje sie ów most] zyska atrakcję turystyczną. No to skoro wozny pon w to wierzy, to my syćka tyz powinniśmy.

A nalezy sie spodziewać, ze po nakryncieniu cynści siódmej – zacnom kryncić ósmom. Dobrze by było, coby ta ósmo była jesce efektowniejso od poprzednik. Jak to osiągnąć? Jo – mając juz teroz nowe, lepse spojrzenie na te sprawy – proponuje, coby twórców Mission Impossible 8 znowu zaprosić do Polski i…

  • na pocątku filmu wysadzić w powietrze zamek w Malborku
  • w środku filmu wysadzić w powietrze Łazienki Królewskie we Warsiawie
  • w scenie finałowej wysadzić w powietrze caluśki Wawel w Krakowie.

I w ten oto prosty sposób kozde z tyk trzek miast tyz zyska atrakcję turystyczną. A co! Niby cemu momy ulegać propagandzie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami? Dość tego! Wyryktujmy pikne strefy wolne od ideologii TOnZ! Kraje słynące z licnyk starodownyk budowli – takie Włochy cy tako Grecja – bedom wte mogły ino pozirać i nom zazdrościć, ze w kwestii ochrony zabytków my piknie wstaliśmy z kolan, a oni… przed swoimi pomnikami historii furt musom klękać i klękać. Jak jakiesi głuptoki zupełne. Hau!

Z (PRZED)OSTATNIEJ CHWILI
Kie juz prawie skońcyłek ryktować powyzsy tekst, dowiedziołek sie, ze poni Generalny Konserwator Zabytków jasno pedziała, ze z prawnego punktu widzenia zniscenie mostu nad Jeziorem Pilchowickim w ogóle nie wchodzi w gre. Cy to stanowisko zamkło sprawe i most jest juz bezpiecny? Nawet jeśli – to i tak mi sie widzi, ze nie do końca niniejsy wpis stoł sie nieaktualny. Bo przecie opinia poni Konserwator nie zmienio faktu, ze wokół nos furt nie brakuje takik, ftórym zabytki podobajom sie ino wte, kie wylatujom w powietrze.