Jasiu Śmietana

TO SKANDAL ISZ DO TEJ PORY NIE POFSTAŁO RZADNE OPRACOWANIE NAÓKOWE NA TEMAT JASIA ŚMIETANY! A moze powstało, ino jo nic o tym nie wiem? W kozdym rozie dorobek Jasia Śmietany jest juz na telo spory, ze śmiało mozno jakomsi prace naukowom mu poświęcić. Moze nie magisterskom cy doktorskom, ale na przykład semestralnom na jakimś piknym uniwersytecie juz by sie wyryktować dało. Abo jakiś artykulik w „Przeglądzie Socjologicznym”.

Kim jest ten hyrny Jasiu Śmietana? Juz wiem, ze Basiecka to wie i wiem, ze EMTeSiódemecka to wie. Jasiu Śmietana to barzo twórcy internauta, autor komentorzy na forumak dyskusyjnyk Onetu. Barzo wesołyk komentorzy. Udoje straśnego głuptoka, ale mi sie widzi, ze wcale głuptokiem nie jest. Błędów ortograficnyk robi co niemiara, ale nietrudno zgadnąć, ze robi je naumyślnie. Najcynściej zacyno swe komentorze od słów: „To skandal isz”, abo: „Bez sęsu”, abo: „To apsurt”.

Boce nawet, ze co najmniej roz komentorz Jasia Śmietany pod nasom Politykom sie pojawił. To było jakieś dwa, moze trzy roki temu, kie internetowe strony Polityki widniały pod Onetem. Jasiu napisoł wte cosik o Uniwersytecie Adama MICHNIKA w Poznaniu.

Kim Jasiu Śmietana jest naprowde? Tego nie wiadomo. Moze to jakiś lubiący śpasować student? Moze to ucony profesor z długom brodom, ftóry robi jakisi eksperyment socjologicny i za pare roków wyniki tego eksperymentu ujawni światu? Moze to ftoś z mojej wsi, kogo znom? Moze to nie chłop, ino baba i nazywo sie nie Jan Śmietana, ino Zofia Malinowska? A moze to pies, ftóry w odróznieniu ode mnie nie fce sie przyznać, ze jest psem i udoje cłowieka? Mozliwości jest telo, kielo jest pisącyk po polsku internautów. A nawet więcej, bo przecie nie mozno wyklucyć, ze ten cały Jasiu to autor zbiorowy.

Tak w ogóle to wcale byk sie nie zdziwił, kieby sie okazało, ze juz jakisi paparacci jeździ po kraju, z aparatem fotograficnym wartym telo, co nowo Felkowo limuzyna, z obiektywem wielkim jako Janosikowo copka, węsy to tu, to tam, coby oryginał Jasia Śmietany wytropić i z ukrycia pstryknąć mu zdjęcie, ftóre potem na pierwsej stronie Faktu abo inksego Superekspresu sie pojawi z podpisem: „Oto prawdziwy Jasiu Śmietana!”

Fciołek roz sprawdzić, kielo to juz komentorzy Jasiu Śmietana wyryktowoł, ale nic z tego nie wysło. Otworzyłek se forumowom wysukiwarke Onetu, wpisołek jasiu_smietana@vp.pl – bo tak on sie właśnie podpisuje – wysukiwarka nie nolazła nic. A przecie tyk komentorzy musiało sie juz tysiące uzbierać! Więc cemu ta wysukiwarka ik nie nojduje? Som dwie mozliwości: abo trafiłek akurat na jakomsi awarie, abo ta onetowo masyna uznała, ze Jasiowyk komentorzy jest tak wiele, ze z odsukaniem ik syćkik byłoby straśnie duzo roboty, więc postanowiła nie sukać ik wcale. Jeśli ta drugo mozliwość jest prawdziwo, to nieładnie. Barzo nieładnie. Jak tak mozno traktować kogoś, fto stoł sie juz – jak to Basiecka kiesik pedziała – klasykiem Onetu! I to nie tylko ze względu na mnogość komentorzy, ale tyz ze względu na uznanie ze strony wielu internautów, ftórzy ochoco na te komentorze odpowiadajom. A jak w Guglak wpisecie: „Jasiu Śmietana”, to teksty nie ino jego, ale i o nim nojdziecie. Mozno więc pedzieć, ze choć naukowej literatury na temat nasego Jasia jesce (chyba) nimo, to popularno – jak najbardziej jest!

O cym ten nas Jasiu pise? O syćkim. Bo jest specjalistom od syćkiego, co zreśtom piknie udowodnił w komentorzu do artykułu o mózgu:

„TO APSURT!!! Prawidłowy muzg jak mój nie posiada żadnych skomplikowanych łączy neurotycznych.. jest gładki, czysty i nie ma żadnych załamań i fałdowań.. po gładkiej powierzchni szybciej przechodzą informacje i nie zostają zanieczyszczone i przekłamane gdyż nie muszą wpadać w szczeliny muzgowe.. to dlatego poniekond jestem wybitnym
specialistą w karzdym temacie.”*

Tak więc pise nas Jasiu komentorze do artykułów sportowyk ?

„Bes sęsu… Skoro trener Janas miał morzliwość powołać piłkarzy z zagranicy to czemu nie powołał Szewczenki, Ronaldinio, Tierego Ałti czy Sam Sypia.. Prezes Listkiewicz dopuszcza grę piłkarzy z zagranicy i należy to wykożystywać”**

– do artykułów informatycnyk ?

„TO APSURT!!… Należy urzywać przekazu internetowego z satelity kosmicznego!!… wtedy nie ma możliwości załapania wirusa ponieważ sygnał internetowy jest bombardowany promieniowaniem rentgenowskim w kosmosie a to zabija wszelkie wirusy.. w efekcie otrzymuje czyste i zdrowe kilobajty do mojego komputera.. nie muszę nadmieniać isz nie mam żadnej niepotrzebnej plontaniny kabli w której ochoczo rozmnażają się wirusy..”***

– i o ogranicenak narzucanyk przez Kodeks drogowy ?

„To skandal isz u nas w Polsce dopuszczalna ilość we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila a na Litwie asz 0,4 promila.. I jak my mamy konkurować z nimi skoro przepisy nas ograniczajom.”****

I jesce o wielu inksyk rzecak Jasiu pise. A antologie jego twórcości nojdziecie choćby pod adresami, cok je ponizej w przypisak podoł.

Nie kozdemu Jasiowe śpasy sie podobajom. Som tacy, co serdecnie zycom mu zniknięcia z Onetu roz na zawse. No cóz, na nasej piknej planecie jesce sie taki kawalorz nie narodził, coby przypodł do gustu kozdemu. Mnie samego jedne Jasiowe komentorze śmiesom bardziej, drugie mniej. Ale kieby opuścił on onetowe forumy, odjechoł w sinom dal nicym pon Szejn w łesternie „Jeździec znikąd”, byłoby mi zol. I na pewno nie ino mi. Bo nimo wątpliwości, ze dlo wielu ludzi Jasiu to pikny lek na poprawe humoru. Jo se myśle nawet, ze przy ulicy Starowiślnej 48 w Krakowie, cyli przed siedzibom Onetu, powinien stanąć pomnik abo przynajmniej maluśki pomnicek Jasia Śmietany. Piknie on se na to zasłuzył. Jeśli zaś taki pomnicek nie stonie, bedzie to po prostu APSURT i BEZ SĘSU. Hau!

P.S. A nie zaboccie, ze jutro trza „Sto lat” dlo Gosicki zaśpiewać i tort jej wyryktować. Bo urodziny Gosicki jutro som! 🙂

* http://5wladza.blogspot.com/2006/06/jasiu-mietana-jedzie-na-mundial.html
** Ibidem.
*** http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Cytaty:Jasiu_%C5%9Amietana
**** http://leniuch.blox.pl/2006/05/TO-APSURT-Jasiu-Smietana-Dziela-Wybrane-Vol-I.html