Noga pona Santa Anny

Niedawno Alfredzicek niefcący przybocył mi o takiej jednej ciekawostce z zycia pona Santa Anny. O tej ciekawostce zreśtom godołek kiesik z Ubukruleckiem, co to jaze z dalekiego Meksyku ku nasej budzie zaglądoł. Ale to było juz ponad rok temu, poza tym być moze nie kozdy wiedzioł, o cym my dwaj godomy, więc chyba najlepiej bedzie, kie dokładniej opowiem o syćkim od pocątku.

No więc dawno, dawno temu, za górami, za lasami i za wielkom wodom (dlo Alecki, Jarutecki, Orecki, Badzielecka i Janicka – tylko za górami i za lasami), w piknym Meksyku zył se pon, co to w skrócie nazywoł sie Antonio López de Santa Anna, a w całości… Antonio de Padua María Severino López de Santa Anna y Pérez de Lebrón. Nazwisko na 57 znaków! Coś piknego! Ale niek wos nie zmyli to, ze 5 spośród tyk 57 znaków układo sie w słowo: „Santa”. Bo świętym to ten pon nie był. O, nie! Był to straśliwy dyktator i sakramencki okrutnik. Choć pocątkowo mogło sie wydawać, ze to pikny obrońca ślebody i pogromca tyranów. Ale kie do władzy doseł, to se wymyślił, coby dyktatorem zostać, no i zostoł. A poza tym, ze był dyktatorem, to ciągle z kimś wojowoł: a to z Hispanami, a to z Hamerykanami, a to ze swoimi rodakami. Wojowoł tyz z Francuzami, jako ze w 1838 rocku zafciało im sie zaatakować Meksyk. No i przepłynęli ci Francuzi Atlantyk, przepłynęli Meksykańskom Zatoke, dotarli do piknego miasta portowego Vera Cruz i nie pytając Meksykanów o zdanie, zajęli to miasto i rozpanosyli sie w nim straśnie.* Kie pon Santa Anna o tym usłysoł, sakramencko sie zdenerwowoł. Trza mu zreśtom przyznać, ze mioł do tego prawo. Jaki on był ancykryst, taki był, ale z powodu obcej inwazji mioł prawo sie zdenerwować. No i zaroz do tego Vera Cruz pognoł, coby Francuzów stamtąd przegonić. I przegonił! Ale w wyniku straśliwej bitwy stracił bidok lewom noge. Cóz, w dziejak świata w róznyk bitwak wiele rąk i nóg zostało straconyk. Ale ta noga, noga meksykańskiego przywódcy nie została porzucono kasi na polu bitwy, nie zakopano jej w zodnej zbiorowej mogile, nie wrzucono do wód Zatoki Meksykańskiej, coby pierwsy lepsy rekin mioł przed obiadem jakomsi przystawke. Nic z tyk rzecy! Pon Santa Anna wyprawił swej bidnej końcynie urocysty pogrzeb. Z wojskowymi honorami jom pochowoł! Uccił jom jako najdzielniejsego żołnirza! A fto w Meksyku mioł wątpliwości, cy to był najdzielniejsy żołnirz, temu lepiej było zachować te wątpliwości dlo siebie. Na mój dusiu! Cy kozdy dyktator tak by swojom noge uhonorowoł, kieby jom stracił? Cy pon Mussolini kazołby okrzcić ftóryś ze storyk włoskik uniwersytetów imieniem swojej nogi? Cy kanclerz Trzeciej Rzesy wygłosiłby porywające przemówienie o wielkiej stracie, jakom poniósł naród nadludzi z powodu nogi, a racej nadnogi Führera? Cy Josif Wissarionowicz Dżugaszwili odznacyłby pośmiertnie swojom dolnom końcyne jako bohatera Związku Radzieckiego, a dzieci w syćkik krajak demokracji ludowej musiałyby sie ucyć wiersyków na ceść niezłomnej nogi towarzysa Stalina? Tego juz sie nigdy nie dowiemy. I dobrze!

Co do pona Santa Anny zaś – choć hyr swojej nodze piknie on zapewnił, to z hyrem dlo reśty jego osoby posło mu juz gorzej. On pewnie marzył, coby zostać najsłynniejsym Meksykaninem. Ale nie zostoł. Nie wiem, jak w samym Meksyku, ale w świecie słynniejsymi Meksykanami stali sie pon Juarez, pon Pancho Villa, poni Frida, pon Fuentes, poni Salma Hayek, no i kuzyn nasej Mysecki – Speedy Gonzales. Moze więc być tak, ze za sto, za dwieście abo za trzysta roków ludzkość nadal bedzie bocyła o nodze pona Santa Anny, ale kim był sam Santa Anna – tego juz nifto bocyć nie bedzie.

W tym miejscu właściwie mógłbyk zakońcyć dzisiejsy wpis swoim tradycyjnym hauem. Ale chyba powinienek jesce wyjaśnić, jak to sie stało, ze Alfredzicek o tej nodze pona Santa Anny mi przybocył. Ano tak to sie stało, ze w jednym swym komentorzu doł on linka do piosnki The Girl I Left Behind Me (muzycka w tym linku była jakosi inkso od tej, ftórom znołek wceśniej, ale mniejso z tym). Znocie te piosnke? W XIX-wiecnej Hameryce znali jom chyba syćka. A i dzisiok zdoje sie, ze hamerykańskie orkiestry wojskowe barzo chętnie jom wygrywajom. A co ta piosnka mo do nogi pona Santa Anny? Coby to wyjaśnić, historie tego meksykańskiego dyktatora muse jesce kapecke pociągnąć. No więc pon Santa Anna na miejsce utraconej nogi wyryktowoł se nowom, ocywiście śtucnom. Ale kie w 1846 rocku wybuchła wojna ze Stanami Zjednoconymi, stracił on swom noznom proteze na rzec wroga. Mozno pedzieć, ze Hamerykanie wzięli śtucnom noge Santa Anny do niewoli. No i wte jakisi dowcipniś wpodł na pomysł, coby sparodiować The Girl I Left Behind Me (Dziewcyna, ftórom zostawiłek) i wyryktowoł piosnke The Leg I Left Behind Me (Noga, ftórom zostawiłek). Tak więc jeśli ftoś fce se zanucić te melodyjke, to moze nucić jom do takik słów abo do takik. Ale moze tyz do takik. Hau!

P.S. A ostatnio ku nasej budzie przybyli Anecka Zetecka i Bobicek. Powitać piknie! 🙂

* Uwaga! Nie mylić z łesternem Vera Cruz z ponem Garym Kuperem i ponem Bartem Lankastrem. Ten łestern tyz był o francuskiej inwazji na Meksyk, ale to była inkso inwazja, późniejso.