Owcarkowy ranking komediowy

Z cego owcarki sie śmiejom? Na przykład z wos, ludzi. Ale ze śpasów, ftóre ryktujecie, tyz. A z jakik najbardziej? Coby dać wom tutok jakiesi pojęcie, postanowiłek wyryktować swój własny ranking komedii. Pocątkowo fciołek wytypować dziesiątke najśmiesniejsyk filmów, ale kie uwidziołek, ze jaz połowa tej dziesiątki to bracia Marx, postanowiłek jesce z pięć dołozyć. Dlo więksego urozmaicenia. I tak zrobiła sie piętnastka. Oto ona.

NAJPIKNIEJSE KOMEDIE
1) Kacza zupa
2) Dzień na wyścigach
3) Pół żartem, pół serio
4) Bracia Marx na Dzikim Zachodzie
5) Noc w operze
6) Przygody rabina Jakuba
7) Fantomas
8) Małpi interes
9) Wielka włóczęga
10) Nie jedzcie stokrotek
11) Noc w Casablance (nie mylić z Casablancom z poniom Ingrid Bergman i ponem Bogartem!)
12) Flip i Flap w Legii Cudzoziemskiej
13) Jumpin’ Jack Flash
14) Jabberwocky
15) Mistrz kierownicy ucieka

A teroz najpikniejsi – moim owcarkowym zdaniem – aktorzy komediowi. Skoro podołek piętnoście najlepsyk komedii, to najlepsyk komików niek bedzie telo samo.

NAJPIKNIEJSI KOMICY
1) bracia Marx
2) pon Louis de Funes
3) pon Flip i pon Flap
4) poni Whoopi Goldberg
5) pon Bourvil
6) pon John Cleese
7) pon Fernandel
8) pon Buster Keaton
9) pon Eddie Murphy
10) pon Gerard Depardieu
11) poni Doris Day
12) poni Renee Zellweger
13) pon Rowan Atkinson
14) pon Leslie Nielsen
15) pon Bill Murray

Hmmm… Ino cy to na pewno piętnastka, skoro pozycja trzecio jest tutok podwójno, a pozycja pierwso – potrójno, pocwórno, a momentami nawet popiątno? Cóz, u komików przecie nie musi syćko być normalnie. Nawet nie powinno być!

Dodom jesce, ze kiebyk te liste dociągnął do samiućkiego końca, to miejsce najostatniejse z ostatnik zająłby pon Jim Carrey, ftórego w ogóle zdyskwalifikowołek za kare, ze wystarcy cobyk w telewizorze uwidzioł zajawke filmu z jego udziałem, a juz trace apetyt nawet na kiełbase jałowcowom i Smadnego Mnicha.

Wyróznienie natomiast nalezy sie dwóm legendom: ponu Charliemu Chaplinowi i ponu Woody’emu Allenowi, ftóryk – no niestetey – jakosi nie dołek rady upchnąć w pierwsej piętnastce, ale to wcale nie znacy, ze nie narykotwali mi oni piknej porcji endorfin.

Domyślom sie za to, ze nieftóryk moze kapecke zaskakiwać obecność na powyzsej liście pona Depardieu. Ale, ostomili, kie obejrzołek film Przyjaciel gangstera, to uznołek, ze ten aktor piknie se radzi nie ino w powaznyk rolak, ba w niepowaznyk tyz!

No to teroz pora na najpikniejse sceny komediowe (co udało mi sie w Jutubie noleźć, temu wyryktowołek linka).

NAJPIKNIEJSE SCENY KOMEDIOWE
1) Zwariowany weekend: kazanie jegomościa z rozlatującej sie ambony.
2) Kacza zupa: pon Harpo Marx udający lustrzane odbicie pona Groucho Marxa.
3) Dzień na wyścigach: bracia Marx ryktujący badania lekarskie poni Upjohn.
4) Noc w operze: tłok w kajucie pona Groucho Marxa.
5) Bracia Marx na Dzikim Zachodzie: pon Chico i pon Harpo Marx „handlujący” z ponem Groucho Marxem.
6) Żandarm się żeni: pon de Funes zdający pisemny egzamin dlo zandarmów.
7) Przygody rabina Jakuba: porwany pon de Funes próbujący zwrócić na siebie uwage policjantów.
8) Uwierz w ducha: jo wiem, ze to nie jest zodno komedia, ale scena, we ftórej poni Whoopi Goldberg dokonuje operacji bankowej wedle instrukcji ducha pona Swayze, to przecie pikny pokaz talentu komicnego tej aktorki!
9) Dom towarowy: wizyta w biurze detektywistycnym pona Groucho Marxa (całej sceny na jednym jutubowym filmiku noleźć nie mogłek; jej pocątek uwidzicie w końcówce tego kawałka, a całom reśte – na pocątku tego).
10) Fantomas: ryktowanie portretu pamięciowego pona Fantomasa – z wynikiem zaskakującym dlo policjantów, a dlo pona komisarza de Funesa w scególności.
11) Kacza zupa: pon Harpo Marx „rozmawiający” przez telefon.
12) Cygańskie dziewczę: pon Flip butelkujący wino.
13) Lęk wysokości: parodia sceny zabójstwa z Psychozy pona Hitchcocka
14) Notting Hill: Spike w samyk gacickak pozujący do zdjęć paparaccim.
15) Naga broń: pościg samochodowy, we ftórym pon Leslie Nielsen biere udział jako pasazer auta do nauki jazdy; autem kieruje spanikowano kursantka, a obok niej siedzi piknie opanowany instruktor.

Jaki więc humor u mnie wierchuje? Europejski cy hamerykański? Ftosi mógłby pedzieć, ze za sprawom braci Marx – ocywiście hamerykański! Ale jo wcale nie byłbyk tego taki pewien. Przybocuje, ze ci bracia wywodzom sie z rodziny miemieckik Zydów. Przestrzegołbyk zatem przed pochopnym ryktowaniem wiersyka: „Rozśmiesyli całom Ziemie, hamerykańskie ik zrodziło plemie”.

Pomyślołek se, coby polskimi komediami zająć sie osobno. Wiadomo bowiem, ze mój ranking obiektywny być nie moze. Ale kiebyk jesce nase filmy z zagranicnymi zacął miesać – to juz byłby SAKRAMENCKO NIEOBIEKTYWNY. Chociaz polskie akcenty w tym, co do tej pory wymieniłek, jednak sie nojdom. Potwierdzi to kozdy, fto wie, kany urodził sie rezyser filmu Pół żartem, pół serio. Abo fto był jednym z kompozytorów ryktującyk muzycke do filmów z braćmi Marx.

Ino z komediami z nasego polskiego podwórka to jo mom kłopot krucafuks! Nie barzo wiem, jak porównać pełen politycnyk aluzji Rejs cy jedyne w swoim rodzaju filmy pona Barei z piknym przedwojennym Pawłem i Gawłem abo Piętro wyżej?. Z tyk samyk powodów dołek se spokój z najpikniejsymi scenami komediowymi w polskik filmak. No to niek przynajmniej podom swoje typy nasyk komediowyk aktorów.

NAJPIKNIEJSI POLSCY KOMICY
1) poni Irena Kwiatkowska
2) poni Mieczysława Ćwiklińska
3) pon Antoni Fertner
4) pon Jan Kobuszewski
5) pon Adolf Dymsza
6) pon Bogumił Kobiela
7) poni Bożena Dykiel
8) pon Stanisław Sielański
9) pon Krzysztof Kowalewski
10) pon Bogdan Łazuka
11) pon Wacław Kowalski
12) pon Wojciech Pokora
13) pon Wiesław Michnikowski
14) pon Mieczysław Czechowicz
15) pon Tadeusz Fijewski

I to by było na telo. Ale fto wie? Moze kiesik te rankingi bedom wyglądały zupełnie inacej? Bo przecie wse moze sie zmienić mój gust. Abo moge na przykład uwidzieć jakomsi piknom komedie, co to jej jesce nie widziołek. Słysołek na przykład o znakomitym łesternie z ponem Flipem i ponem Flapem, ale jakosi jesce nie udało mi sie go oglądnąć. No i trza mieć nadzieje, ze w jakiejsi przysłości ftosi wyryktuje film tak sakramencko śmiesny, ze jo go zaroz do swoik najulubieńsyk zalice. Trza mieć takom nadzieje. Hau!

P.S. Cy ftosi w Owcarkówce mo zdolności krawieckie? Pytom, bo trza wartko suknie ślubnom dlo Anecki wyryktować. Jutro Anecka biere ślub! Sto lat Wiecnie Młodej Parze! 😀