Jak zrobić pikne zdjęcie gór

Skoro o piknyk zdjęciak mo być dzisiok mowa, to na pocątek trza ustalić, co to właściwie jest pikne zdjęcie? Powiem wom – to takie, ftóre mi sie podobo. Ocywiście nie wsędy i nie wse, ba tylko i wyłącnie w tym wpisie, tylko i wyłącnie między „Skoro” na pocątku a „Hau!” na końcu. Poza tym wpisem wselkie inkse definicje piknego zdjęcia som ocywiście jak najbardziej dopuscalne. W komentorzak do tego tekstu – tyz som dopuscalne. A nawet mile widziane! Bajako!

Heeej! O piknyk zdjęciak gór to mozno by godać, godać i godać. A w internecie to juz jest ik telo, ze chyba ino ponu Matuzalemowi starcyłoby zywobycia, coby je syćkie obejrzeć. A i to pod warunkiem, ze zaroz po swyk narodzinak siodłby do komputra, włącył se Mozille abo inksego Eksplorea i jaz do śmierzci nic by inksego nie robił, ino te zdjęcia oglądoł. Zamiast więc dawać linki do syćkik piknyk górskik fotek, dom tylko do nieftóryk spośród tyk najpikniejsyk. Tutok, ostomili, mocie pierwsego linka, tutok drugiego, i tutok jesce trzeciego.

I co? Nie som to barzo, barzo, barzo pikne zdjęcia? Som! Bo mi sie one barzo, barzo, barzo podobajom! A juz zostało ustalone, co na terytorium dzisiejsego wpisu jest piknym zdjęciem 😀 Choć pocątkowo to nie kozdo z tyk fotek musiała być nadzwycajno. Nieftóre mogły być – i pewnie były – takie sobie. Ale upływ casu jest dlo fotografii równie korzystny jako dlo wina. Dlotego nawet tym niescególnym fotkom z roku na rok przybywało krasy i nadal przybywo.

Ci, co w miastak zyjom, ba góry wielce miłujom, to godajom, ze kielo rozy poźrejom na górskom fotke, zaroz straśno tęsknica ik za serce chyto. Ba kie taki ceper poźre na współcesne zdjęcie Doliny Kościeliskiej, to co moze zrobić? Ano pojechać do Zakopanego, tamok dać pare złotyk ponu kierowcy PKS-u abo inksego mikrobusa i zaroz Kościeliskom na własne ocy uwidzi. Co moze zrobić, kie uwidzi współcesne zdjęcie Kasprowego? Tyz do Zakopanego pojechać, stamtąd do Kuźnic, a potem abo wsiąść do kolejki linowej abo powędrować zielonym ślakiem przez Myślenickie Turnie. Kie uwidzi Giewont – to tyz moze nań wejść. A kie nimo siły wejść, to moze wjechać na Gubałówke i stamtąd podziwiać ten Giewont z oddali.

Ale na widok zdjęć, do ftóryk jo tutok linki dołek, tęsknica chyto jesce więkso. Bo wprowdzie mozecie uwidzieć miejsca, kany te zdjęcia pstryknięto, ale utrwalonego na nik świata juz na własne ocy juz nie uwidzicie. Kiebyk nie był owcarkiem podhalańskim, ino poniom Margaret Mitchell, to byk pedzioł: przeminęło z holnym. Ta tęsknica, ta myśl o tym, co juz nie wróci, od rozu przydoje owym fotografiom uroku. Cyli jak zrobić pikne zdjęcie gór? Teroz juz chyba wiecie. Cało rzec sprowadzo sie właściwie do śtyrek punktów:

1) wziąć aparat fotograficny;
2) pojechać w góry;
3) zrobić tym górom zdjęcie;
4) pockać 100 roków.

I za 100 roków sami sie przekonocie, jakie to pikne zdjęcia bedom! Jeśli cosi tutok mógłbyk jesce dodatkowo poradzić, to jedno: starojcie sie na tyk zdjęciak uwiecnić głównie to, cego za niedługi cas prawdopodobnie juz w nasyk górak nie bedzie. Wte tym więksom tęsknice wyryktujecie w ludziak, co to bedom w przysłości na wase fotki pozirali i tym bardziej po ik głowak bedzie sie kołatała ta pieśń, co to jom jesce Bartuś Obrochta śpiewoł:

Zahucały góry, zahucały lasy,
Kany sie podziały starodawne casy?

Hau!

P.S.1. Margecki juz downo w Owcarkówce nie było, bo to nie powód, coby zabocyć, ze w poniedziałek som jej urodziny. Zdrowie Margecki! 😀

P.S.2. Z Plumbumeckom jest natomiast tak, ze ona niestety nie barzo moze ostatnio zaglądać ku nom, ale miejmy nadzieje, ze jakosi dowie sie o tym, ze we wtorek imieniny jej piknie uccimy. Zdrowie Plumbumecki! 😀