Okna-samomyje

No to pierwso tura wyborów za nomi. A właściwie za womi. Bo owcarkom podhalańskim nadal głosować nie wolno. I to mo być demokracja krucafuks! Ale niekze ta.

Ciekawe ino, cemu prawie połowa ludzi na te wybory nie posła? Moze dlotego, ze mieli brudne okna w chałupak? I przez to, ze mieli brudne okna, nie widzieli, jako jest pogoda, nie wiedzieli, jak sie ubrać na wyjście do pola, więc nie wysli wcale? Jeśli tak, to worce przed następnom turom te syćkie okna pomyć. Ino cało bida w tym, ze z tym myciem to wcale nie jest tako prosto sprawa. Bocycie, co 10 cyrwca o godzinie 12:48 napisała Hortensjecka? Jeśli nie, to juz przybocowuje: wczoraj myłam okna i okazało się, że trochę za wcześnie za to się wzięłam 🙁 Na mój dusicku! Cemu za wceśnie? Tego Hortensjecka nie napisała. Ale jo sie domyślom. Pewnie spodł dysc! Bezlistosny, sakramencki dysc! I od rozu cały Hortensjeckowy wysiłek diaski wzięły! Moja gaździna tyz tak mo. Co okna umyje – to wiadomo, ze zaroz bedzie lało i po cyściutkik, lśniącyk sybak zostonie telo, co po zesłorocnym śniegu na Turbaczu. Tegorocnym juz zreśtom tyz. Kie Janiela umyje u siebie okna – to tyz zaroz dysc spado. Kie Felkowi firma sprzątająco umyje – tyz. Na mój dusiu! Skąd ten dysc wie, ze ftosi okna umył? Nimom pojęcia. Ba wie skądsi i ślus.

Jakie to scynście, ze mój baca bude bez okien mi wyryktowoł! Bo kieby wyryktowoł z oknami – miołbyk taki sam kłopot. A tak to na scynście nimom. Ba zol mi wos, ludzi, ze wy mocie. Nie fcecie dać mi cynnego prawa wyborcego, ale i tak mi wos zol. No i kie tak uzalołek sie nad womi, to przybocyły mi sie nagle te hyrne kije-samobije, o ftóryk ludowe bajki opowiadajom. Na mój dusiu! Wom pewnie dlo odmiany okna-samomyje by sie przydały! Bajako! Ino cy cosi takiego w ogóle istnieje? Ano… podobno istnieje! Tak w kozdym rozie tutok twierdzom! Posłuchojcie.

Deszcz i słońce – tego tylko potrzebują okna z szybami z powłoką SGG BIOCLEAN, aby utrzymać idealną czystość. Żadnych detergentów, płynów czyszczących, żadnego szorowania. Naturalnie, ekologicznie, szybko i bez problemu. Właściwości samoczyszczące szkła są wynikiem zastosowania specjalnej powłoki samoczyszczącej o właściwościach fotokatalitycznych i hydrofilnych. […] Uaktywnienie związków chemicznych zawartych w powłoce następuje pod wpływem promieni ultrafioletowych (UV) obecnych w świetle słonecznym oraz wody. Promienie UV rozkładają zanieczyszczenia gromadzące się na zewnątrz szyby (fotokataliza), a deszcz je spłukuje. Dzięki właściwościom hydrofilnym powłoki woda rozlewa się po szkle cienką, równomierną warstwą i spływa szybko, nie zostawiając śladów w postaci zacieków.

Na mój dusiu! Ręka do góry, fto nie fce mieć takik okien! Nie widze. Ani nie cuje swoim owcarkowym nosem. Cyz nie byłoby piknie, kiebyście syćka cosi takiego mieli? Ani Hortensjecka, ani nifto inksy nie musiołby sie juz więcej turbować myciem syb! To juz by było zmartwienie tyk syćkik powłok fotokatalitycnyk i hydrofilnyk. Ik, a nie wase! No to jo wom syćkim zyce takik właśnie okien. Zyce wom tego z okazji syćkik przysłyk świąt Bozego Narodzenia, syćkik przysłyk świąt wielkanocnyk i syćkik przysłyk wasyk imienin i urodzin. Hau!

P.S. Mozemy juz zacąć imieniny Alecki i Alsecki świętować. No to zycmy im duzo zdrowia, duzo scynścia, duzo dutków i samyk okien-samomyjów w chałupie. Zdrowie nasyk Alecek! 😀