Owcarkowy list otwarty do królowej Anglii

Ostomiło Waso Wysokość. Jo właściwie mógłbyk wyryktować ten list po angielsku, ale chyba nimo takiej potrzeby. W końcu tamok, ka Waso Królewsko Mość jest zameldowono na stałe, cyli w Londynie, to podobno zyje teroz telo Polaków, ze przejść przez to miasto i nie usłyseć rozmowy po polsku, to jest dopiero łamigłówka!* A skoro tak w tym Londynie jest, to juz na pewno zdązyliscie sie piknie tego języka naucyć. Ze syćkimi jego gwarami włącnie.
Tak w ogóle to Waso Wysokość mo piknie! No bo kiebyście byli ino królowom Anglii abo inksej Wielkiej Brytanii, to nie byłoby w tym nic scególnego. Ba Wy przecie jesteście tyz królowom Kanady, Australii, Indii, Pakistanu, Malty, Jamajki… Krucafuks! A zatem Wasym królewskim rozkazom podlego nie ino Helenecka i Mordechajecek, ale tyz Alecka z Jerzoreckiem i Anecka Schroniskowo z Paffeckiem! A skoro juz o Paffecku mowa… Wiecie, o co on pytoł na moim owcarkowym blogu 30 maja o godzinie 12:23? Ano mniej więcej o to, cobyście jakimsi piknym królewskim dekretem ukwalowali, ze 29 cyrwca mo być w Australii dniem wolnym od pracy. Przyznom sie Wom, ze jo pocątkowo nie miołek pewności, cy jest jakisi wozny powód, coby sie do takiej prośby przychylić. Ale potem poźrełek do Wikipedii, nolozłek tamok ten 29 cyrwca i uwidziołek pikny spis wydarzeń, jakie w dziejak świata nastąpiły w tym właśnie dniu, choć w róznyk rokak. No i… nie wierzyłek własnym owcarkowym ocom! Kozde z tyk wydarzeń miało pikny związek z Australiom! Zreśtom sami, Ostomiło Królowo, poźrejcie!

983 – wybuchło wielkie powstanie Słowian połabskich.
I co? Nimo to związku z Australiom? No przecie ze mo! W końcu to ze Słowian – mniejso z tym, cy połabskik cy inksyk – wywodzi sie hyrny podróznik pon Strzelecki, ftóry nadoł nazwe najwyzsemu wierchowi Australii!

1149 – wyprawy krzyżowe: krzyżowcy ponieśli klęskę w bitwie pod Inab.
O! Znowu barzo wozne dla Australii wydarzenie! No bo z cym kojarzyć sie moze wyrazenie „wyprawy krzyzowe”? Z krzyzem ocywiście. A z cym kojarzy sie słowo „krzyz”? Ano, z róznymi rzecami: z krześcijaństwem, z Giewontem, z tym, co łupie mojego bace w plecak, kie jest zimno i mokro… Ale kojarzy sie tyz ono z gwiazdozbiorem Krzyz Południa. A na jakiej fladze mozno ten gwiazdozbiór uwidzieć? Ano między inksymi… na australijskiej!

1644 – angielska wojna domowa: Karol I Stuart pokonał siły Parlamentu w bitwie pod Cropredy Bridge.
Waso Królewsko Mość na pewno zno historie Anglii lepiej niz jo. Ba na wselki wypadek przyboce, ze pod tym Cropredy Bridge to była to bitwa między wojskami królewskimi a parlamentarnymi. No i na pocątku tej bitwy taki jeden pikny mostek, co sie właśnie Cropredy Bridge nazywoł, był opanowony przez wojska króla. Potem wojska parlamenarne rusyły do ataku i przejęły ten most. Ba potem z kolei wojska króla rusyły do ataku i ten most odzyskały. Cyli mozno pedzieć, ze armia królewsko powróciła na ten Cropredy Bridge nicym… bumerang. A co bumerang mo wspólnego z Australiom, to jo juz chyba Wasej Wysokości tłumacyć nie muse.

1694 – w bitwie pod Texel eskadra francuska pobiła eskadrę holenderską ratując transport zbożowy z Gdańska dla głodującej Francji.
Na mój dusiu! Cy jest w Australii ftosi, komu zalezy na tym, coby Francuzi głodowali? Na pewno nie! Przecie Australijcyki som cywilizowanymy ludźmi, a nie jakimsi okrutnikami bez serca! Tak więc dlo Australii jest to z pewnościom barzo dobro wiadomość, ze dzięki bitwie pod Texel Francja nie musiała juz głodować.

1850 – na wyspie Vancouver w Kanadzie odkryto złoża węgla kamiennego.
To tyz barzo wozne wydarzenie dlo Australii! Bo dzięki temu, ze na tym Vancouverze nolozł sie węgiel, podróz statkiem parowym z tej wyspy do Krainy Kangurów z pewnościom stała sie duzo łatwiejso!

Jo nie fce zanudzać Wasej Wysokości tym, co jesce zadziało sie tego 29 cyrwca. Ale Wikipedia całkiem sporo wydarzeń pod tom datom wymienio. I jeśli bedzie tako potrzeba, to jo zaroz udowodnie, ze kozde z nik mo cosi z Australiom wspólnego. A zatem, Ostomiło Królowo, nimo co cekać. Trza ten 29 cyrwca ogłosić dniem wolnym od pracy w caluśkiej Australii i ślus! I God save the Queen ocywiście. Hau!

P.S.1. Na mój dusiu! Wyryktowołek juz list otwarty do królowej Danii. Do królowej Holandii tyz wyrykotwołek. No a teroz – do królowej Zjednoconego Królestwa. Myślicie, ostomili, ze jo moge juz zacąć sie kwolić, ze koresponduje z koronowonymi głowami Europy?

P.S.2. Niestety nimom z Buckinghama zodnyk przecieków, więc nie wiem, cy w końcu 29 cyrwca bedzie w Australii świętem cy nie. Ale u nos w Owcarkówce i tak to będzie święto, bo przecie Paffeckowe imieniny w tym dniu momy! No to zdrowie Paffecka! 😀

P.S.3.. Nowy gość ostatnio w Owcarkówce zawitoł – Anonimowo Celebrytecka. Powitojmy jom piknie! Na pewno i dlo niej pikne miejsce sie tutok nojdzie 😀

*To zdanie jest plagiatem z takiej jednej hyrnej ksiązki. Wiecie z jakiej? 😀