Niek prowda lezy pośrodku!

Jako pogoda bedzie w Święta? O to gazeta Metro spytała poniom Cedzyńskom-Ziembe, co to jest dyzurnym synoptykiem IMGW-u. No i ta poni synoptyk tak pedziała:

Mróz trzymać będzie jeszcze kilka dni, bo we wtorek temperatura wzrośnie do ok. zera stopni. […] Sęk w tym, że nie ma pewności jak długo potrwa odwilż. Temperatury około zera, a więc gołoledź i ślizgawka na drodze mogą utrzymywać się także podczas Świąt. – Na taki scenariusz wskazują symulacje amerykańskiego instytutu meteorologicznego. Ale według symulacji meteorologów niemieckich jeszcze w środę mogą nad Polskę wrócić tęgie mrozy.

Cyli – na dwoje poni meteorolog wrózyła. Abo bedzie ciepło, choć zarozem bedziemy sie ślizgali jak poni Katarina Witt, abo kie wyjdziemy na pole, to w ogóle nika nie rusymy, bo od rozu przeinacymy sie na mrozonki. Na mój dusiu! Z tymi symulacjami to jakisi śpas!

Jo zreśtom juz od paru roków wiem, ze one lubiom śpasować. Uświadomiłek se to, kie oglądołek roz film dokumentalny o krziwej wiezy w Pizie. No i w tym filmie pedzieli, ze naukowcy postanowili wyryktować komputrowom symulacje, coby sie dowiedzieć, kie ta wieza rymnie. I co? Wyryktowali? Ano wyryktowali. I co im wysło? Ano to, ze ta wieza… rymła juz downo temu! Krucafuks! Jak to mozliwe? Jo nojduje tutok dwa wyjaśnienia: abo był akurat pierwsy kwietnia i komputer piknie wziął to pod uwage, abo program tyk naukowców był jakisi kiepski i ino symulowoł to, ze symuluje. Haj.

No, ale nimo co sie tutok śmiać, bo sprawa jest powozno. O świątecnom pogode przecie idzie. O pogode w ulubione przez wielu ludzi Święta. Fto więc mo racje? Hamerykanie, ze bedzie odwilz cy Miemcy, ze bedzie straśny mróz? Cóz, godajom, ze prowda wse nojduje sie pośrodku. A jeśli tak – to by znacyło, ze mróz bedzie, ale nie straśliwy, ino całkiem znośny. Cyli byłoby to, co więksość z wos, ludzi, lubi najbardziej. Lubicie przecie, kie na Gwiazdke Pon Bócek posypuje wom głowy piknym bieluśkim śniezkiem. Biołe Boze Narodzenie to marzenie nie ino pona Binga Crosby’ego i pona Elvisa, ale inksyk ludzi tyz. Z drugiej strony – za tęgimi mrozami racej nie przepadocie. I dlotego dobrze bedzie, kie hamerykańskie prognozy sie nie sprawdzom, ino bedzie kapecke zimniej. I zarozem dobrze bedzie, kie miemieckie prognozy tyz sie nie sprawdzom, ino bedzie kapecke cieplej. Tak więc, ostomili, trzymojmy kciuki za to, coby piknie sie tutok potwierdziło, ze prowda lezy pośrodku. Hau!