Skąd ta kacka?

Niecałe dwa tyźnie temu Gazeta Wyborco ukazała sie wroz z piknym dodatkiem „Palce lizać”, a dokładniej – z jego piętnostom cynściom. Cosi w sam roz dlo Pona Pietra! Ale dlo mnie tyz. Bo tytuł tej piętnostej cynści to: Kuchnia z gór. Bajako. Co w środku mozno noleźć? Ano pikne oscypki, piknom kwaśnice, piknom golonecke… A poza tym taki felieton poni Ewy Furtak. Ba jedno informacja w tym felietonie jest nieprowdziwo. Posłuchojcie:

Wiecie, co jest ulubioną potrawą Adama Małysza? Wcale nie bułka z bananami, o której swojego czasu było tak głośno, ale kaczka. Zwykła pieczona kaczka.*

No, na mój dusiu! Kacka? Jako kacka? Skąd? Kany Autorka to wycytała? W piśmidle brukowym? To mozliwe. Bo chyba ino brukowca stać na takie wymysły. Pewnie jakisi paparacci zrobił Adasiowi zdjęcie akurat wte, kie ten jodł te swojom bułke z bananem. Ino zdjęcie wysło nieostro i potem redakcja, dlo ftorej ten paparacci pracowoł, banana wzięła za syjke kacki, a bułke – za jej tułów. No i posła w świat bojka, ze Adaś najbardziej kacke lubi.

Mogło być tyz inacej. Być moze ftosi uwidzioł, jak Adaś, ryktując sie do kolejnyk zawodów, rozwiązuje dlo odpręzenia krzyzówke. Potem ten ftosi zacął o tej krzyzówce opowiadać znajomym, ba jeden z tyk znajomyk słuchoł niedokładnie i potem zacął godać, ze widziano Adasia jedzącego… kacke krzyzówke.** No i wkrótce poseł hyr, ze kacka to jest to, co Adaś lubi najbardziej. A ze wiadomo, jak to z plotkami bywo, być moze juz niedługo zacnom gwarzyć, ze Adaś juz syćkie kacki w Wiśle pozjadoł i teroz bidno poni Iza Małyszowo, coby zaspokoić apetyt męza, musi do pobliskiego Ustronia po nie jeździć. Potem bedom godali, ze syćkie kacki ustrońskie tyz Adaś juz zjodł i poni Iza musi jeździć po nie jaz do Skoczowa. A wkrótce potem – do samiućkiego Bielska.

Jesce jedno wyjaśnienie przychodzi mi do głowy. Wiecie, ftóry ze śpasów o Adasiu najbardziej mi sie podobo? Ten, ze Małysz utrzymuje sie w powietrzu dłuzej niz Gołota na ringu. Ostatnio jednak nie ino Adaś tak piknie nad ponem Gołotom wierchuje. Coroz cynściej udoje sie to tyz Kamilowi Stochowi. Więc moze to Kamil lubi kacke? I moze ftosi usłysoł, ze ulubionom potrawom nasego piknego skocka jest kacka piecono, ino zabocył, ze teroz to momy nie jednego piknego skocka, ale dwók?

Jedno jest w kozdym rozie pewne: informacja, ze Adaś najbardziej lubi kacke, to kacka dziennikarsko. Bo przecie hyr o jego bułce z bananem jest tak wielki, ze to po prostu niemozliwe, coby nasemu Orłu z Wisły cosi mogło bardziej smakować. To jest po prostu niemozliwe i ślus.

Ba tak poza tym, to jo muse pedzieć, ze całkiem pikny i sympatycny jest ten felietonik poni Furtak. Więc te jednom nieprowdziwom informacje, jo proponuje pikne jej darować. To jak? Darujemy? Hau?

P.S. Momy w Owcarkówce nowego gościa – Pickardecka. Powitać piknie! Haj 😀

* E. Furtak, Nic tak zimą nie syci jak beskidzkie smakołyki, „Palce lizać” 2011, nr 5 (9), s. 4.
** Przy okazji. Kieby ftosi fcioł naukowo wyjaśnić, cemu kacka krzyzówka nazywo sie kackom krzyzówkom, ten moze hipnąć do bloga Pona Marka.