Śniadanie reportera

Wyobroźcie se spacerującego ulicom reportera zatrudnionego w jakiejsi gazecie. Idzie se on tom ulicom, idzie… W jednej ręce mo telefon komórkowy, a w drugiej aparat fotograficny. Nagle poziro – i widzi, ze wydarzył sie wypadek! Krew sie leje, jakisi bidok lezy ranny i potrzebuje pomocy! Co taki reporter powinien zrobić? Rzucić precki aparat i zadzwonić po pogotowie? Cy moze racej rzucić telefon i zacąć robić zdjęcia, coby potem zanieść je do swej redakcji?

Domyślom sie, ze więksość cytającyk te słowa od rozu zawoło: Na mój dusiu! Co za głupie pytanie! Przecie wiadomo, ze nalezy zrobić to pierwse!

Bajako. Ale… som i tacy, dlo ftóryk to wcale nie jest takie ocywiste. Haj. Jest, ostomili, tako stacja telewizyjno, co to nazywo sie Superstacja. Zreśtom poni Janina Paradowska z politykowego podwórka prowadzi tamok rozmowy z róznymi znanymi ludźmi. No i jest tyz w tej Superstacji program, co to nazywo sie „Krzywe Zwierciadło”, ka na wesoło – choć casami tyz na powoznie – gwarzom o tym, co sie ostatnio wydarzyło w świecie, a w Polsce w scególności.

Przed tyźniem ponowie występujący w tym „Krzywym Zwierciadle” gwarzyli o niezwykłej wypowiedzi znanego miedioznawcy, pona Wiesław Godzica. Potem zreśtom nolozłek tyz te wypowiedź w Guglak. O, tutok ona jest. I co takiego ten pon Godzic mioł pedzieć? Ano posłuchojcie:

Reporter zawsze stoi przed dylematem – skupić się na rejestrowaniu zdarzeń czy w nich uczestniczyć? Np. podczas wypadku – powinien robić zdjęcia, czy pomóc ofierze? – Nie ma ogólnej zasady, co ma robić dziennikarz, który jest świadkiem szokującego zdarzenia.

No, krucafuks! Nimo ogólnej zasady, co trza robić, kie zdarzył sie wypadek? Na mój dusiu! Ponowie z owego „Krzywego Zwierciadła” byli tak zdumieni tom wypowiedziom, ze jaz zastanawiali sie, cy pon Godzic naprowde cosi takiego pedzioł. Bo moze jednak nie pedzioł, ino ftosi jego słowa przeinacył? Ale tak cy siak – problem istnieje. Bo som przecie tacy, co rzecywiście myślom, ze w rozie jakiegosi niescynścia reporter jest nie od ratowania, ino od zdobywania niusa.

Ino tak mi sie widzi, ze worce póść dalej tropem takiego myślenia. Jak powinien wyglądać dzień takiego reportera? Z pewnościom nalezy wymagać od niego piknej reporterskiej cujności. Cujności wse i w kozdyk okolicnościak! Bo przecie w kozdej kwili cosi niezwykłego moze sie wydarzyć. Więc takiemu reporterowi z prowdziwego zdarzenia nie wolno dać sie zaskocyć. Juz kie zasiado do śniadania, to niek nie biere sie bezmyślnie do jedzenia, ino najpierw powinien wyciągnąć aparat fotograficny i cekać. Na co? No, na cosi niezwykłego, na jakisi pikny materiał na niusa. Bo fto wie, co moze sie zdarzyć nawet przy takim zwycajnym śniadaniu? Moze pomiędzy konserwantem E-9384 w baleronie a konserwantem E-5403 w lezącym obok serze dojdzie do jakiejsi wybuchowej reakcji chemicnej? Moze nagle spodnie na to śniadanie pocisk z pistolca, wystrzelony w trakcie dokonanego nieopodal napadu na bank? A moze spod kanapki wyskocy znienacka jakosi beskurcyja przysłano na Ziemie przez kosmitów? Syćko mozliwe. Haj.

Jak długo ten nas reporter powinien tak z aparatem przy tym śniadaniu cekać? To proste – pokiela cosi sie nie wydarzy. A jeśli nic sie nie wydarzy? Prowdziwemu reporterowi nawet nie wolno o tym myśleć! Kieby syćka tak myśleli, to w ogóle zodnyk niusów by nie było! Mo cekać do skutku i ślus!

Cóż… być moze nie zadzieje sie przy tym śniadaniu nic opróc tego, ze w końcu zepsuje sie ono i ucieknie z talerza. Ino zanim ucieknie – to bidny reporter z głodu pomre. I wte co najwyzej sam stonie sie niusem, na ftórego cekoł. Ale trudno. Taki zawód. Moze ftosi pedzieć, ze reporter głupote popełnił, głodząc sie tak na śmierzć. Ba rozumny medioznawca ocywiście z takom opiniom sie nie zgodzi. Nie zgodzi sie, ino piknie wyjaśni, ze to nie była zodno głupota, ino wręc przeciwnie – to było prowdziwie rzetelne wypełnienie reporterskiego obowiązku. Hau!

P.S. Ale za to niedzieeela, ale za to niedzieeela, ale za to niedzieeela będzie dla naaas! Ba ta najblizso niedziela – to bedzie przede syćkim dlo Anecki i Pona Aneckowego. Bo to ik rocnica ślubu w tym dniu właśnie jest. Zdrowie nasej piknej Młodej Pary! 😀