Poni Stanisława

Godom wom: zoden z moik dotykcasowyk wpisów nie mioł tak scynśliwego zakońcenia, jak ten dzisiejsy bedzie mioł. Fto docyto do końca, ten piknie sie o tym przekono. A to scynśliwe zakońcenie to zasługa poni Stanisławy Dybowskiej, o ftórej napisali niedowno w opolskim dodatku do Gazety Wyborcej. Kilka dni temu poni Stanisława obchodziła urodziny. Wiecie ftóre? Uwaga, trzymojcie sie krzeseł: ona skońcyła właśnie… 106 roków! Bajako! Jeśli ftosi spodł z krzesła i potłukł rzyć – nie mojo wina, ostrzegołek, coby sie trzymoł.

Jak napisali w tej Gazecie, pani Stanisława mieszka sama i doskonale sobie radzi z niewielką pomocą córki i synowej. Małe mieszkanko na ósmym piętrze (jeszcze nie tak dawno dawała radę schodom na piechotę) jest przytulne i zadbane […] Jego gospodyni wciąż jest ciekawa świata, czyta gazety (oczywiście bez okularów), ogląda telewizję i potrafi nie zostawić suchej nitki na politykach. […] Pani Stanisława wciąż ma świetną pamięć, choć jak sama przyznaje, najlepiej pamięta ważne wydarzenia z czasów młodości.

Domyślom sie, ze fcielibyście wiedzieć, co trza robić, coby nie ino tak długo zyć, ale jesce być w tak dobrej formie w takim wieku? Jo tyz to fciołek wiedzieć. I autor artykułu tyz. Spytoł więc o to siumnom jubilatke, a ona mu pedziała: Po prostu żyłam, żadnej specjalnej diety nie przestrzegałam, jem wszystko, co lubię.

O! Jem syćko, co lubie! To jest barzo pikno odpowiedź! Niek ftosi teroz spróbuje mi jesce pedzieć, cobyk nie jodł kiełbasy, bo tłusto, nie jodł oscypka, bo mo za duzo soli podnosącej ciśnienie, abo nie pił Smadnego Mnicha, bo to alkohol etylowy i tak dalej. Abo niek ftosi spróbuje mnie jesce poucać, ze powinienek jeść takie cy inkse plugastwo, bo niewozne, ze nie smakuje, wozne, ze zdrowe. Zdrowe? Krukcafuks! Poni Stanisława jest zywym dowodem na to, ze najzdrowse jest jedzenie tego, na co mo sie ochote! Haj.

Co w takim rozie z dietami? Cóz. Sprawdziłek w Wikipedii, kielo zyli najhyrniejsi dietetycy. No i uwidziołek, ze taki dietetyk Sylvester Graham zył 57 roków, dieteteyk Robert Coleman Atkins – 73, dietetyk Johan Michael Latsky – 76. „Niezły” wiek osiągnął dietetyk Roy Walford – przezył 79 roków. Ba specjalnie słowo „niezły” wziąłek w cudzysłów – bo co to jest w porównaniu z długościom zycia poni Stanisławy! Zoden z wyzej wymienionyk ponów dietetyków nawet nie zblizył sie do jej wyniku! No to cyik rad z dziedziny długowiecności mom słuchać? Kogosi, fto juz zyje ponad setke cy kogosi, fto nawet do osiemdziesiontki nie doł rady dociągnąć?

Owsem, był taki dietetyk, co to zył jaz 110 roków – pon Zheng Ji. Ale on znacnom cynść swego zywobycia spędził pod rządami pona Mao Tse Tunga. Nie wiadomo więc, cy zył długo dlotego, ze wyryktowoł se piknom diete, cy moze racej dlotego – ze towarzys Mao tak mu kazoł. A wiadomo – kie towarzys Mao cosi kazoł, to polecenie trza było wykonać i ślus.

Ftosi ocywiście moze pedzieć: No, owcarku, ale jo znołek kiesik takiego jednego Kowalskiego. Jodł, co fcioł, pił, co fcioł i zył zaledwie dwajścia roków.

Jo na to powiem: Cóz, moze i ten Kowalski faktycnie zazwycaj jodł to, co fcioł, ale… Pewnie jednak cynściej lub rzadziej trafiały mu sie kwile słabości, kie powstrzymywoł sie przed zjedzeniem abo wypiciem tego, na co mioł ochote, bo kasi wycytoł cy usłysoł, ze to mu moze zaskodzić. Moze nikomu sie do tego nie przyznawoł – ale najwyraźniej takie kwile mioł. I to był kruca jego błąd!

Tak więc, ostomili, co byście fcieli w tej kwilecce zjeść? No co? Co by to nie było – nie krępujcie sie, ino po prostu to zjedzcie. I na przysłość tyz tak róbcie. Co z tego wyniknie? Ano to samo, co wynikło poni Stanisławie – bedziecie zyli dłuuuuuuugo i scynśliwie. Hau!

P.S. Momy nowego gościa w budzie, nomen omen zreśtom, bo to Nowecek. Powitać Nowecka piknie! 😀