Nolozłek pikny sposób na odchudzanie

Kie pod Turbaczem wiater duje, to rózne rzecy na mojom hole przynosi. Niedowno przyniesł kawałecek Gazety Wyborcej sprzed trzek miesięcy. No i nolozłek jo w tym kawałecku wywiad z poniom Monikom Cebulom, co to jest sekretorzem Terenowego Koła Pszczelarzy w Kłodzku. O cym ta poni gwarzyła? Ano na przykład o tym, jak w pscelim ulu ryktuje sie wyrojenie. Na mój dusiu! Okazuje sie, ze to wcale nie jest tako prosto rzec. To jest wielkie przedsięwzięcie, ftóre trza piknie przygotować. A najwięksy kłopot pscoły majom z tym, ze ik nowo królowa jest… yyy… za grubo? E, w wypadku królowej to zbyt brzyćko by zabrzmiało. No to powiedzmy, ze jest zbyt pusysto, coby mogła se ot tak z ula wylecieć i udać sie na posukiwania nowej chałupy dlo siebie i swyk poddanyk. Dlotego pscoły, ftóre ryktujom sie do opuscenia ula, godajom do swej władcyni tak:
– Waso wysokość, cas sie piknie wyroić.
– Piknie! – ciesy sie królowa. – No kie stela hybomy?
– Nie tak wartko, waso wysokość, nie tak wartko – odpowiadajom pscoły. – Najpierw musicie pozbyć sie paru zbędnyk miligramów. Inacej – nie przelecicie nawet centymetra, ino zaroz spodniecie na ziem i nabijecie se guza. A kie bedziecie mieli wielkiego guza, to ciekawe jak waso królewsko korona bedzie lezała wom na głowie!
– Oj tam, oj tam – próbuje sie bronić królowa. – I tak nifto nie moze pedzieć, ze jestem przy kości, bo jo przecie nimom kości.
– To jesce gorzej! – zauwazajom pscoły. – Bo u nieftóryk istot nadwage mozno usprawiedliwić tym, ze som grubokościste. U wos – takie usprawiedliwienie w ogóle nie wchodzi w gre. Tak więc od dzisiok, waso wysokość, zacynocie intensywny trening.

No i zaroz pscoły ryktujom swojej władcyni pikny zestaw ćwiceń gimnastycnyk. Na mój dusiu! Te ćwicenia faktycnie som barzo intensywne! Jaz bidno królowa mało co ducha nie wyzionie! I w końcu pyto piknie:
– Ufff! Ufff! Ufff! Dosyć! Juz ledwo zyje! Moze na dzisiok juz wystarcy?
– Nie wystarcy! – prociwiajom sie pscoły. – Ćwicymy dalej. Inacej uscypniemy wos w rzyć.
– Mnie? W rzyć? – oburzo sie królowa. – Wasom władcynie? Nie ośmielicie sie!
– Ośmielimy, ośmielimy – godajom pscoły i zaroz w te rzyć scypiom, coby nie wysło na to, ze one to som jakimisi gołosłownymi trutniami, a nie siumnymi pscołami.
– Auć! O, Jezusicku! – woło bidno królowa. – Juz dobrze, dobrze, ćwice dalej. Ino przestońcie mnie juz tak straśnie scypać!

Swojom drogom to jo nie wiedziołek, ze pscoły – opróc narządu ządlącego – majom tyz narząd scypiący. Ba poni Cebula, ftóro jest przecie tutok fachowcem, wyraźnie pedziała redaktorce Gazety Wyborcej: Zaczynają ganiać ją [królową] po ramce, przyszczypując w ciężki odwłok.* Haj. Tak więc sami widzicie, ostomili: fto myśli, ze bycie królowom pscół to same przyjemności – ten jest w sakramenckim błędzie.

Cy ten psceli sposób na odchudzanie jest skutecny? Musi być! Bo przecie kieby królowa nie schudła, to nie dosłoby do wyrojenia ula. A do wyrojeń przecie furt dochodzi. Widocnie pscołom piknie udoje sie doprowadzić do tego, coby ik królowa zacęła mieć talie swej kuzynki osy.

No to tak se myśle: wy ludzie furt próbujecie noleźć jakiesi skutecne sposoby na to, coby schudnąć. Próbujecie, próbujecie, próbujecie… I furt te wase próby końcom sie efektem joja, abo jesce gorzej – jakimsi sakramenckim choróbskiem. No to moze trza sie uciec do wypróbowanyk sposobów, zamiast sukać nowyk? Podejrzyjcie dokładnie, co robi ta królowa pscół. Sprawdźcie, jakie tam ona wykonuje ćwicenia. I po prostu róbcie to samo. Skoro ona moze sie piknie pozbyć tej sakramenckiej nadwagi, to jo nie widze powodu, dlo ftórego wy mielibyście nie móc. Hau!

P.S. A skoro juz o królowyk mowa, to piknie przybocowuje, ze dzisiok w Owcarkówce króluje Plumbumecka, ftórej właśnie wypado pikno rocnica ślubu. Zdrowie Plumbumecki i Pona Plumbumeckowego! 😀

* M. Cebula, Kiedy odchudzać pszczołę matkę, rozmowę przepr. K. Kowalska, w: Ratujmy pszczoły, dodatek do „Gazety Wyborczej” z 11 maja 2012, s. 3.