Ostroznie z radom numer 12!

Jest taki serwis internetowy deccoria.pl. Nojdziecie tamok rózne porady, co trza ryktować, coby was dom piknie wyglądoł. A niedowno dali tamok jaz śtyrnoście rad, jak mozecie doprowadzić do tego, coby w mieskaniu wierchowoł przyjemnny zapach. Nie do sie ukryć, ze zwłasca teroz, przed świętami, jest to barzo wozno rzec. No bo kozdy fce przecie, coby na święta dom nie ino piknie wyglądoł, ale tyz piknie pachnioł. Bajako.

Cy te rady som dobre, cy złe – to mozecie ocenić sami, pozirając tutok. Jo mom pewne wątpliwości co do rady numer 8: Używaj odświeżaczy powietrza. Możesz kupić je w sklepie, lub stworzyć samemu.

No, te ryktowane samemu – prose piknie. Ale te kupowane w sklepie? Syćkik odświezacy nie znom, ale te ftóre znom, to na mój owcarkowy nos racej śmierdzom, niz pachnom. Poza tym te kupne odświezace podobno mogom być rakotwórce. Choć zdoje sie, ze jesce nie udowodniono tego na sto procentów, więc być moze ta rada nie jest tako zło. Być moze…

Natomiast jak najwięksom ostrozność zalecom wobec rady numer 12. Jest ona tako: Nasze babcie, aby odświeżyć dom i nadać mu niepowtarzalny klimat piekły chleb. Jeśli nie umiesz piec chleba możesz raz w tygodniu upiec ciasto. Aromat powstający w trakcie pieczenia wprowadzi do Twojego domu prawdziwie rodzinną atmosferę.

Ten kawałecek w środku wytłuściła nie redakcja deccoria.pl, ino jo. Cemu? Coby wos ostrzec. Moi ostomili – nie słuchojcie tej rady! Nigdy, ale to absolutnie nigdy nie zastępujcie chleba ciastem! Bocycie, co wydarzyło sie we Francji pod koniec XVIII wieku? Królowa Maria Antonina, kie dowiedziała sie, ze bidnym Francuzom brakuje chleba, to zupełnie beztrosko pedziała: „Jak nie majom chleba, to niek jedzom ciastka.” Co było dalej? Krucafuks! Lud Francji straśnie sie na te słowa zdenerwowoł! Zdenerwowoł sie tak, ze zaroz wyryktowoł wielkom rewolucje francuskom. A potem ścięli króla, ścięli królowom i ścięli wielu inksyk bidoków, casem z powodu barzo błahego, a casem w ogóle bez powodu. Dosło w końcu do tego, ze średnio w ciągu tyźnia spotkanie z gilotynom zalicało ładnyk pare tysięcy głów. A kie jeden z rewolucyjnyk przywódców, pon Danton, stwierdził w pewnym momencie, ze juz chyba za duzo tego ścinania – to i on zostoł ścięty. Haj.

Ale to nie syćko, bo wte przecie nie ino na gilotynie ludzie ginęli. Było jesce powstanie w Wandei, były rózne koalicje przeciwko rewolucyjnej Francji – więc na róznyk polak bitew krew furt lała sie i lała. A kie do władzy dorwoł sie pon Napoleon, to juz cało Europa zacęła tłuc sie straśnie – abo po stronie pona Napoleona, abo przeciwko niemu. Kielo w sumie ofiar pociągła za sobom francusko rewolucja i napoleońskie wojny? Tego tak do końca nifto chyba nie wie. W kozdym rozie licba ta jest na pewno ogromno.

A syćko zacęło sie tak niewinnie – ot, Maria Antonina zaproponowała zastąpienie chleba ciastkami…

Tak więc, ostomili, wracając do tej rady numer 12, powiem wom tak: fcecie upiec ciasto? Nimo problemu: upiecce. Ale pod warunkiem, ze mocie ochote na ciasto właśnie. Natomiast niek nie przyjdzie wom do głowy, coby upiec je zamiast chleba! Bo kiebyście tak zrobili, to… Na mój dusicku! Skutki takiego cynu mogom być straśne! Straśniejse, niz jesteście w stanie se wyobrazić! Hau!