Do kogo nalezy diament?

Heeej! Rózne som kury na tym świecie. Nieftóre som takie zwycajne, jak z nasego kurnika, co to łazom se po podwórku, gwarzom „ko-ko-ko” i ryktujom jaja na piknom jajeśnicke dlo mojego bacy i mojej gaździny. Niekany som inkse kury, takie specjalne, ftóre znosom złote jajka. A ostatnio dowiedziołek sie, ze som tyz takie, ftóre złote jajka… zjadajom. A jeśli nie jajka, to inkse pikne kostowności. W tym oto artykule napisali, ze w Zjednoconym Królestwie Wielkiej Brytanii i Północnego Kawałecka Irlandii zyje se poni, ftóro nazywo sie Claire Lennon. Od pona Johna Lennona rózni sie ona tym, ze nimo zółtej łodzi podwodnej, mo za to kure o imieniu Sarah. I straśnie sie do tej kury przywiązała. A kura do niej. Casem jak wspomina pani Lennon, kura pieszczotliwie dziobała ją w ucho. No i roz ta piescoska Sarah piknie skubała se to ucho, skubała, skubała, skubała… Jaz nagle… CHAPS! Połknęła przycepiony do ucha kolcyk! I to jaki! Krucafuks! Diamentowy! Jo tam sie zreśtom nie dziwie. Juz downo temu poni Marilyn Monroe zauwazyła, ze diamenty som najwięksym przyjacielem dziewcyny. I nimo tutok zodnego znacenia, cy dziewcyna jest ludzko cy ptosio.

Ba kure wartko zabrano do weterynorza. Pon weterynorz zaroz podoł zywinie pikne środki przecyscające… Ale to nic nie pomogło. Diament utknął w zołądku i ani myśloł sie stamtela rusyć. Zrobiono pacjentce prześwietlenie. Kie weterynaryjni mędrole uwidzieli rentgenowskie zdjęcie, to juz wiedzieli, ze operacyjnie dałoby sie wydobyć diament na wierch, ale bidno Sarah tej operacji nie przezyje. Natomiast jeśli operacji nie bedzie, to ani drogocenny kamień nie zaskodzi kurze, ani on sam nie dozno zodnego uscerbku. Cyli bedzie i kura syto, i diament cały. Haj.

Poni Lennon nie miała wątpliwości, ze w tej sytuacji o operacji jej ulubienicy nie moze być mowy. A na odzyskanie diamentu postanowiła spokojnie pockać do śmierzci ptoka. Prowdopodobnie pocko pare roków. A potem? Cy faktycnie diament nazod bedzie jej? Hmmm… Zacąłek śpekulować, jak to syćko wyglądo w świetle prawa. Fto na dobrom sprawe jest w tej kwili właścicielem diamentu? Kura cy poni Lennon? Jo se myśle, ze kura. Bo w prawie anglosaskim istnieje cosi takiego jak abandoned property, co po nasemu znacy: „własność, ftórom właściciel odrzucił precki”. I jeśli takie abandoned property weźmie se ftosi inksy – to właśnie on stoje sie nowym prawowitym właścicielem. Poni Lennon – jako juz wiecie – dobrowolnie zrezygnowała z próby natychmiastowego odzyskania diamentu. Cyz nie nalezy go zatem uznać właśnie za abandoned property? Moim zdaniem nalezy. I dlotego jo wcale nie byłbyk taki pewien, ze kiesik ta pikno błyskotka wróci do tej poni. Kie kura umre, to w pierwsej kolejności prawo do spadku po niej bedom miały wyklute z jej jajek kurcacki. Jeśli nie miała potomstwa – to diament bedzie sie nalezoł jej kurzym krewnym. Ewentualnie kogutowi, jeśli jakisi był lub jest jej chłopem. No chyba ze kura pozostawi po sobie testament, we ftórym bedzie wyraźnie stało, ze diament otrzymuje poni Lennon. To wte ocywiście zmieni postać rzecy. Ale tylko wte. Bajako.

I jaz dziwi mnie, jakimi słowami końcy sie artykuł, ze ftórego poznołek te całom historie. Te słowa brzmiom tak: Wygląda więc na to, że przez następne kilka lat Sarah będzie najdroższą kurą w Wielkiej Brytanii. Na mój dusiu! Błąd! Ocywisty błąd! Przecie Sarah nie jest najdrozsom kurom w Wielkiej Brytanii, ino… najbogatsom! Hau!