Kiełbasa jałowcowo dlo syćkik!

Nie boce juz, cego sukołek w internecie, kie nagle natrafiłek na tytuł: Lecznicze właściwości jałowca. Na mój dusiu! Artykuł pod tak piknym tytułem musiołek koniecnie przecytać. Więc przecytołek. Jak sie okazało, zbyt wiele do cytania tamok nie było. Ale brzmiało piknie:

Jego owoce [tego jałowca, znacy sie] działają m.in. pobudzająco na żołądek i wątrobę. Dlatego napar z nich stosuje się przy zaburzeniach trawiennych.

No, no. Naprowde jałowiec działo tak piknie? – zaciekawiłek sie. I coby ciekawość swom zaspokoić, zacąłek sukać stron, ka piknie potwierdzonoby te informacje. No i nolozłek. Na przykład stela dowiedziołek sie, ze jałowiec moze być stosowany w leceniu zaburzeń oddawania moczu, obrzęków pochodzenia nerkowego i/lub sercowego. Wspomagająco w kamicy moczowej, w niewydolności wątroby i niedostatecznym wytwarzaniu żółci, zastoju w drogach żółciowych i związanych z tym zaburzeniach trawiennych. Stosowany w małych dawkach poprawia apetyt, zapobiega wzdęciom oraz poprawia trawienie.

Równie pikne rzecy o owocak tego piknego krzewu napisano tyz tutok. Potem pomyślołek, coby tyz poza internetem cegosi posukać. No i w jednej ksiązce mojej gaździny wycytołek, ze nie ino dlo ludzi jałowiec to pikno rzec, ba dlo zywiny tyz. Dodatek jałowca do paszy – napisali w tej ksiązce – pobudza mleczność krów i uodparnia zwierzęta na choroby. W weterynarii należy do leków moczopędnych i przeciwzapalnych.*

Na mój dusicku! I pomyśleć ino, ze jo potela jodłek kiełbase jałowcowom ot tak sobie, dlo przyjemności, nic a nic przy tym nie śpekulując, cy mo ona jakisi wpływ na moje zdrowie. A tutok prose piknie! To chyba cud, ze jo jesce nie pękłek od wielkiej fury zdrowia naryktowanego w moim owcarkowym organizmie przez te syćkie jałowcowe kiełbasecki! No bo nimo przecie wątpliwości, ze skoro jałowiec jest zdrowy – to wyroby, ftóryk jest składnikiem, z pewnościom tyz piknie zdrowe być musom. Haj.

Ale przecie nie ino jo te kiełbase zajadom. Furt cęstuje niom syćkik gości Owcarkówki. I jak ostomili? Nie cujecie sie dzięki temu zdrowsi? Nie odnosicie wrazenia, ze wase zołądki, wase wątroby i inkse wase organy majom sie duzo lepiej niz kiesik? E, głupie pytanie. Wiadomo, przecie, ze odpowiedź moze być ino jedno: ocywiście ze jesteście zdrowsi!

No to wobec tak piknyk ustaleń naukowców co do właściwości jałowca – muse zacąć dostarcać tutok jesce więcej kiełbasy jałowcowej niz potela. Felkowo masarnia wprowdzie na tym ucierpi, ale niekze ta. Przecie zdrowie ogółu jest wozniejse od Felkowyk interesów. Bajako. A zatem kiełbasa jałowcowo dlo syćkik! Hau!

P.S.1. Na mój dusicku! A w poniedziałek Fusilleckowe urodziny były! No to zaroz trza Smadnego hytać i cym prędzej za pomyślność nasej ostomiłej Jubilatki wypić. Zdrowie Fusillecki 😀

P.S.2. A w najblizsy piątek – Profesoreckowe imieniny bedom. No to zdrowie Profesorecka.! 😀

P.S.3. Zaś pod ostatnim wpisem pojawił sie tutok ftosi, fto był nom znany, ba potela w Owcarkówce nie bywoł – to Aleckowo Mrusiecka. Powitać Mrusiecke barzo piknie! 😀

* D. Tyszyńska-Kownacka, T. Starek, Zioła w polskim domu. Wydawnictwo Watra, Warszawa 1989, s. 102.