Dobre wiadomości z kosmosu

Nolozłek jo w internecie barzo ciekawy kosmicny artykuł. Co tamok napisali? Ano to, ze istnieje podobno długa lista niepokojących faktów, które wskazują na występowanie nieznanych procesów, wpływających na wszystkie planety z Układu Słonecznego. O, krucafuks! – pomyślołek. – Niedobrze! Barzo niedobrze! Co robić? Moze pohybać do Zbójnickiej Jamy niedaleko Turbacza i schować sie tamok przed tymi syćkimi „niepokojącymi faktami”? A moze trza uciekać do inksej galaktyki? To by było dość trudne przedsięwzięcie, ale… mógłbyk zakraść sie do sklepu metalowego, nalezącego do Felka znad młaki, wynieść stamtela odpowiednie narzędzia i wyryktować piknom rakiete kosmicnom, ftórom mozno by było polecieć ku dalekim gwiozdom w posukiwaniu nowego domu. Ocywiście rakieta musiałaby być odpowiednio duzo, coby zmieścła bace z gaździnom, syćkie nase owiecki i syćkik bywalców Owcarkówki. Zmieścić by sie tyz musioł na telo spory zapas Smadnego Mnicha i kiełbasy jałowcowej, coby wystarcyło jaz do nolezienia planety, ka piknie ryktujom jedno i drugie.

Ba coby dokładnie wiedzieć, jakie kroki trza podjąć, nalezało docytać artykuł do końca. Wróciłek więc do lektury. I oto co wycytołek: Od 1901 roku pole magnetyczne Słońca wzrosło o 230 proc. i nikt nie wie dlaczego. Na mój dusiu! To mo być niepokojąco wiadomość? Tutok nimo co sie niepokoić, ino trza sie weselić! Piknie weselić! Przecie kozdemu z nos, cynściej lub rzadziej, zdarzało sie porywać z motykom na Słońce. Ba potela kozdy z tyk porywów z góry skazany był na niepowodzenie. Cemu? Bo nigdy nifto – choćby mioł najpikniejsom motycke – nie doł rady tego Słońca sięgnąć. Ba teroz – jest pikno sansa, ze to sie zmieni. Musicie ino sprawić se motyke wyryktowanom z odpowiedniego metalu. I wte kie rzucicie niom ku Słonku, to jego rosnące w siłe pole mangetycne piknie jom ku sobie przyciągnie. Cel zostonie osiągnięty. Wreście! Haj.

Tak więc pierwsy z tyk rzekomo niepokojącyk faktów tak naprowde wcale nie jest niepokojący. Ba moze kolejny bedzie gorsy? Coby sie tego dowiedzieć, cytołek dalej. A dalej było takie zdanie: Poza tym zaskakujące jest to, że Księżyc znacznie zwiększył swoją szczątkową atmosferę. O, Jezusicku! To kolejno dobro wiadomość! Atmosfera na Księzycu? Piknie! Barzo piknie!Bo przecie jak atmosfera tamok bedzie, to i oddychać bedzie cym. Bajako.

Co jesce tamok napisano? Posłuchojcie: do kolekcji osobliwości z Układu Słonecznego trzeba dodać to, co sonda Messenger odkryła na Merkurym. Nieoczekiwanie na najbliższej Słońcu planecie skalistej odkryto pokrywy lodowe na biegunach. Oooo! Tyz barzo dobrze! Merkury, jest prawie trzy rozy blizej Słońca niz Ziemia. No to wyobrazocie se, jak ta bidno planeta cierpi, będąc w poblizu tej przeogromnej kuli ognia? Upały, ftóre w ostatnik tyźniak nawiedzały Europe, to bułka z masłem i oscypkiem porównaniu z tym, co ten bidny Merkury furt musi znosić! Więc jeśli wyryktowały sie tamok jakiesi pokrywy lodowe – to całe scynście! Dzięki nim nas ostomiły Merkurecek bedzie mioł jakomsi ulge. Haj.

Jakie jesce kosmicne zjawiska niepokojom autora (abo autorów) artykułu? Zaroz je piknie wymienie.

* Glob ten [w dalsym ciągu Merkury] ma zaskakująco silne pole magnetyczne.
Barzo dobrze! Przynajmniej kompasy bedom tamok lepiej działały.

* [Na Wenus] zorze polarne […] stały się jaśniejsze i to aż o 2500 proc.
Tyz barzo dobrze! Zorze polarne som pikne! A skoro stały sie jaz o 2500 procentów jaśniejse, to o telo samo bedom pikniejse.

* Z kolei Mars doświadcza podobno globalnego ocieplenia.
Dlo Marsa to jo nie wiem, cy to dobrze cy źle. Ba dlo Ziemi – w sumie dobrze. Na tej nasej piknej planecie rózni ludzie furt zamartwiajom sie globalnym ociepleniem. Worce więc im pedzieć, ze momy towarzysa niedoli – sąsiedniom planete. A kie mo sie towarzysa niedoli – to od rozu jest jakosi raźniej.

* Chmury plazmy nad Jowiszem zaczęły świecić z 200 proc. większą jasnością.
Nie widze powodu, dlo ftórego miałoby to kogosi martwić. Nieftóryk zaś powinno ciesyć. Bocycie, co wołoł pon Goethe? Mehr Licht! Mehr Licht! Ponu Goethemu więc te plazmy nad Jowisem na pewno barzo by sie spodobały. A tym samym – powinny spodobać sie syćkim wielbicielom twórcości tego pona.

* Ogromny pas w atmosferze [Jowisa] zmienił przy tym swój kolor.
Ze zmienił kolor, to mo być źle? To barzo dobrze! Przynajmniej jest jakiesi urozmaicenie. Precki z monotoniom!

* Prędkość równikowego prądu strumieniowego [na Saturnie] znacznie spadła i to zaledwie w ciągu 30 lat.
Barzo dobrze! Kozdy policjant z drogówki wom to potwierdzi, ze mniejso prędkość to bezpiecniejso prędkość.

* Zjawisku [na owym Saturnie] towarzyszy niewytłumaczalny wzrost emisji promieniowania rentgenowskiego na równiku.
Ooo! W przysłości – moze być z tego pikny pozytek. Moze za dwajścia, a moze za sto dwajścia roków ci studenci medycyny, ftórzy obiorom se specjalizacje radiologicnom, nie bedom musieli wysłuchiwać ino nudnyk wykładów w swoik Alma-Materak. Bedom tyz mieli sposobność odbycia piknyk praktyk studenckik na Saturnie.

* Uran znacząco zmienił swą jasność. Wzrosła aktywność atmosferyczna skutkująca pojawianiem się chmur.
No ale co z tyk chmur wynikło? Jakiesi burze? Jakiesi ulewy? Nawałnice? Inksy kataklizm? Nic mi na ten temat nie wiadomo. A brak złej wiadomości – to dobro wiadomość!

* Na Neptunie atmosfera stała się jaśniejsza o około 40 proc.
Barzo dobrze! A cemu? To juz wyjaśniłek, kie gwarzyłek przed kwileckom o Jowisu.

* Nawet mały Pluton odnotował anomalię z ciśnieniem atmosferycznym, które wzrosło o 300 proc.
I to tyz jest barzo dobrze. Wiadomo przecie, ze wyzse ciśnienie na ogół towarzysy piknej pogodzie, a nizse – pogodzie brzyćkiej. Wychodzi więc na to, ze… pogoda na Plutonie jest teroz o 300 procentów pikniejso!

I to by było na telo. Cy zauwazyliście wśród wyzej wymienionyk zjawisk cosi niepokojącego? Bo jo – nic. Artykuł, ftóry mioł wyryktować w nos jakiesi obawy, okazoł sie być artykułem pełnym dobryk wiadomości. Tak więc, ostomili, mozecie spać spokojnie. Bo w nasym piknym Układzie Słonecnym same ino dobre rzecy sie dziejom. Hau!

P.S.1. O! A wcora Grzesickowe urodziny były. No to spóźnione, ale pikne zdrowie Grzesicka! 😀

P.S.2. A 6 sierpnia tyz bedzie pikne urodzinowe świętowanie. Tym rozem z okazji urodzin Basiecowyk. Zdrowie Basiecki! 😀

P.S.3. A pod ostatnim wpisem dwók nowyk gości zawędrowało do Owcarkówki – Krucek i Victorastecek. Powitać obu gości barzo piknie! 😀