199 roków!

W komentorzu z 6 lutego, o godzinie 15:58, Alecka piknie zauwazyła, ze poni Szaflarska mo w tym dniu pikne urodziny. Ftóre to juz? Na mój dusiu! Sto pierwse! Pikne sto pierwse! No to teroz cekomy na sto drugie. A potem na sto trzecie. I na sto cworte. I na wiele, wiele kolejnyk. Bajako.

Ba nie wiem, cy wiecie, ze kilka tyźni wceśniej urodziny obchodziła inkso poni, nie sto pierwse wprowdzie, ale tyz całkiem pikne – równo setne! Jest to poni, ftórom kiesik – wiele, wiele roków temu – miołek okazje uwidzieć na zywo. Kany? A, na tarasie takiego jednego drewnianego domku, w piknym sosnowym lesie w Serafinie (tutok wyjaśniom, ze Serafina to tako nazwa geograficno, ftórej nie nojdziecie na zodnej guglowej mapie – tak, tak, ostomili, jesce nie syćko mozno w Guglak noleźć).*

Znocie moze te piosnke, ze na lewo jest pikny most, na prawo tyz jest pikny most, a dołem płynie se Wisła? Zapewne znocie. No to poni, o ftórej tutok godom, jest autorkom słów do tego utworu. A nazywo sie ona – Helena Kołaczkowska. Haj.

Cy som jesce jakiesi inkse piosnki z jej tekstem? Hohohooo! Jest ik całe mnóstwo! W tym socrealistycno pieśń o MDM-ie. Ale som tyz inkse. Na przikład śpiewano przez poniom Jantar piosnka, ze bedzie dość, śpiewano przez poniom German piosnka o chodzącyk po ziemi rajskik ptokak, śpiewany przez poniom Kunickom przebój o wietrze, co to piknie kołyse gałązkami… Heeej! Długo by wymieniać. I pewnie nolazłoby sie przy tym wiele utworów, ftóre wielu piknie zno, ba nie wie, fto jest ik autorem. Tak jak nie wiedzioł internauta o niku Tomasz, ftóry pod umiesconym tutok wywiadem z siumnom stulatkom napisoł tak:

Jak miło Panią poznać!
W ubiegłym roku, przygotowałem na spotkanie z okazji 50-lecia ukończenia studiów, album „Piosenki z naszej młodości” i umieściłem w nim kilka Pani piosenek: „Gorącą nocą”, „We mgle porannej”, „Piosenka o Sekwanie”, „Głęboka studzienka”, nie wiedząc wtedy, kto jest autorem tych tekstów a kierując się nazwiskami ich wykonawców.
Życzę Pani wielu, wielu jeszcze lat w takiej formie jak dzisiaj.

Na mój dusiu! Cego jesce mozno zycyć niedownej jubilatce, opróc tego, co pozycył juz pon Tomasz? Przezycia kolejnyk stu roków? Racej nie. We wspomnianym wywiadzie ona sama pedziała, ze na kolejnom stówke nimo ochoty. Ba w takim rozie zycmy jej nie 200 roków, ino… 199. To tyz byłby całkiem pikny wiek. Bajako. No to, ostomili, choć w tym wypadku język moze nom sie kapecke poplątać, spróbujmy jednak zaśpiewać piknie:

Sto dziewięćdziesiąt dziewięć lat,
Sto dziewięćdziesiąt dziewięć lat
Niek zyje, zyje nom!
Sto dziewięćdziesiąt dziewięć lat,
Sto dziewięćdziesiąt dziewięć lat
Niek zyje, zyje nom!
Jesce roz! Jesce roz!
Niek zyje, zyje nom!
Niek zyje nooooooooom!

A tak w ogóle to cy znocie jesce jakiegosi hyrnego cłeka, ftóry właśnie skońcył sto roków? Jeśli tak – to worce by było i o nim tutok zbocyć. Bo kozdy kolejny stulatek, to kolejny niezbity dowód na to, ze przezycie całego wieku jest jak najbardziej mozliwe. A skoro jest to mozliwe, to jo nie widze powodu, dlo ftórego wom, bywalcom Owcarkówki, tako rzec miałaby sie nie udać. Tak więc jo juz zacynom myśleć o tym, kielo becek Smadnego Mnicha powinienek zgromadzić, coby nalezycie uccić setne urodziny kogosi z nasego grona Budowiców. I mom nadzieje, ze nie roz bedzie mozno takie urodziny świętować, ino wiele rozy. Hau!

P.S.1. Pozirom w budowy kalendorz, coby sprawdzić, cy jakiesi imprezowe zaległości sie nie porobiły. No i… som dwie. Trza więc piknie zaległe zdrowia powypijać. Na pocątek – za Anecke i Pona Aneckowego. 29 stycnia obchodzili oni piknom rocnice ślubu. No to zdrowie Poństwa Aneckowyk! 🙂

P.S.2. Drugo zaległość to tako, ze 4 lutego były Motyleckowe urodziny. No to, ostomili, zdrowie Motylecka! Gdziekolwiek jest!!! 🙂

P.S.3. Za to za pare dni, w najblizsy piątek, Wawrzeckowe urodziny bedom. A więc zdrowie nasego Wawrzecka! 🙂

P.S.4. Dwa dni później, cyli w niedziele, bedom kolejne pikne urodziny – Jagusickowe. Więc za zdrowie Jagusicki tyz wypijmy piknie! 🙂

P.S.5. I kolejne pikne urodziny, Fusilleckowe, ftóre 3 marca wypadajom. No to zdrowie Fusillecki 🙂

* Kie na https://www.google.pl/maps wpisecie te nazwe, to moze sie wom wyświetlić ulica Serafina w Niedoradzu, w województwie lubuskiem. Ba ta Serafina, ftórom jo tutok zbocowuje, nimo nic wspólnego ani z tom ulicom, ani z Niedoradzem, ani z województwem lubuskiem. Haj.