Coby były biołe święta

Wcora jeden ceper z jednego miasta przysłoł mi pare zdjęć, ftóre zrobił zaledwie pare godzin wceśniej, w barzo pikne i barzo śniegowe – jak sami mozecie uwidzieć – przedpołudnie.

DSCN5097

DSCN5099_01

DSCN5101

I zadoł mi pytanie: Owczarku, czy możesz coś zrobić, żeby właśnie taki śnieg jak dzisiaj był na moim osiedlu w Boże Narodzenie? Krucafuks! Cy jo wiem, co mozno zrobić? Wy, ludzie, od pocątku istnienia swojego gatunku, więcej zastanawialiście sie nad tym, jak sprowadzić dysc niz śnieg. Kielo to siamanów z róznyk plemion i na róznyk kontynentak próbowało sie z tym problemem uporać! Kielo to naukowców furt sie nad tym głowi! Chociaz… kasi wycytołek, ze ftosi jednak wynolozł sposób: ot, wystarcy wywiesić przed chałupom pranie – i jest więcej niz pewne, ze zaroz zacnie piknie padać. Haj.

No ale sposobu na biołe święta, cyli na marzącego sie zarówno ponu Bingowi Crosby’emy, jak i ponu Elvisowi White Christmasa – to jo niestety nie znom. A! I jesce ponu Sinatrze tyz. No ale tak cy siak – nie znom i ślus.

Armatki śniezne racej nie wystarcom, coby problem rozwiązać. Chyba ze na małym kawałecku pola ino. Tutok bardziej potrzebno by była śniezno bomba atomowo. Ba cało bida w tym, ze najpierw trza by takom bombe wynoleźć.

Chociaz… Hmm… Wiecie co, ostomili? Przybocowuje mi sie taki stary śpas, jak turysta pyto górola:
– Gazdo, jak wy to robicie, że zawsze tak trafnie przepowiadacie pogodę?
– A, słuchom prognozy w radiu i godom na odwyrtke – pado górol.

Jo wiem, ze to ino śpas. Ba tak jak w kozdej bojce jest podobno ziorko prowdy, to… w kozdym śpasie moze tyz? Ostomili! Jo se myśle, ze juz teroz te syćkie meteorologi powinny zacąć godać, ze w te święta temperatura bedzie plusowo. Ze na polu bedzie barzo brzyćko, ze bedzie dysc padoł i ze wse bedzie ino błocko straśliwe, za to śniegu – ani kapecki. Niek syćkie prognozy radiowe i telewizyjne furt powtarzajom, ze nimo nawet najmniejsyk sans na to, coby w Wigilie cy Boze Narodzenie spodł choć jeden maluśki płatecek śniegu. I wte… bocując, jak te prognozy sie sprawdzajom, to – krucafuks! – jo se myśle, ze moze sie udać! No to słuzby meteorologicne – do dzieła! Na 24, 25 i 26 grudnia przepowiadajcie pogode tak, jako godom. Bo jeśli nie – to bedzie waso wina, jeśli znowu cało Polska nie bedzie miała w te święta piknego śniegu. Hau!

P.S.1. Ale u nos w Owcarkówce, w najblizsom niedziele, pogoda na pewno bedzie barzo pikno. Bo w tym dniu Basieckowe imieniny bedom. Zdrowie Basiecki! 🙂

P.S.2. I w poniedziałek tyz tutok bedzie barzo pikno pogoda – bo bedom urodziny Zbyseckowe. Zdrowie Zbysecka! 🙂