Dobry król Wacław, dobry wojak Szwejk i dobry trener Doleżal

I oto zakońcył sie kolejny pikny rozdział w historii polskik skoków narciarskik. Pon Horngacher, dzięki ftóremu zdobyli my całom kupe piknyk medali, końcy prace u nos, a zacyno w ojcyźnie pona Hannawalda. Na mój dusiu! Przyzwycaili my sie juz, ze to on właśnie trenuje nasyk skocków. Więc kie pod koniec listopada znów rusom narciarskie zawody Pucharu Świata, to jakosi dziwnie bedzie wyglądało, kie sygnał do startu bedzie on dawoł nie nasym reprezentantom, ino miemieckim.

Ba w jesce trudniejsej sytuacji bedom sami skockowie. No bo przecie co siła przyzwycajenia to siła przyzwycajenia. Wyobroźmy se, ze na belce startowej siednie taki pon Karl Geiger. Kie uwidzi on machającego chorągiewkom pona Horngachera, to zamiast hipnąć… zdziwi sie, rozejrzy wokoło i spyto:
– Jest tu jakisi polski skocek?
– Jo jestem – odezwie sie na przikład Pietrek Żyła.
– To chodźcie tutok, krzesny i skakojcie – powie pon Geiger. – Bo myślołek, ze to jo mom skakać. Ale widze, ze sygnał doje pon Horngacher, ftóry przecie wse puscoł z belki wos, Polaków, a nie nos, Miemców.

No i zaroz ci dwaj zawodnicy zamieniom sie miejscami, Pietrek piknie hipnie, sędziowie zaś… bedom mieli problem.

– Krucafuks! – zawoło jeden z nik. – Mioł skakać Miemiec, a skocył Polak. To komu momy teroz przyznać punkty?
– Polakowi, ocywiście, ze Polakowi – powie drugi sędzia. – W końcu to on hipnął.
– Cóz… – powie trzeci sędzia. – Faktycnie hipnął Polak, ale formalnie – Miemiec. A my sędziowie jesteśmy przecie od tego, coby skrupulatnie przestrzegać wselkik formalności. Więc punkty za ten skok nalezy przyznać ponu Geigerowi.
– Obaj nie mocie racji – wtrąci cworty sędzia. – Skoro formalnie skocył fto inksy, a faktycnie fto inksy – rozstrzygające znacenie powinna mieć narodowość trenera, ftóry doł sygnał startu. A trener Horngacher jest Austriakiem. Punkty nalezy zatem przyznać jakiemusi austriackiemu skockowi, na przikład ponu Kraftowi.
– Bzdura! – zawoło piąty sędzia. – W sytuacji, kie nie wiadomo, ftórego zawodnika nalezy ocenić, trza postawić na kraj neutralny. A krajem neutralnym wse była Śwajcaria, cyli punkty za ten skok powinien dostać pon Ammann.

No i zacnie sie między arbitrami sarpacka. Kozdy bedzie upieroł sie przy swoim zdaniu.

Tak niestety bedzie sie działo w kozdym kolejnym konkursie. Przynajmniej do Turnieju Śtyrek Skocni. A jak źle pódzie – to jaz do końca sezonu. Najlepsym zaś dowodem na trafność moik przewidywań niek bedzie fakt, ze dyrektor Pucharu Świata w skokak, pon Walter Hofer, zapowiedzioł, ze sezon 2019/2020 bedzie juz ostatnim sezonem jego dyrektorowania. Po 28 rokak sprawowania tej funkcji… Na mój dusiu! Cemu nie fcioł pockać do piknej okrągłej trzydziestki? Wyjaśnienie moze być ino jedno: on tyz wie, ze pon Horngacher swoim przejściem do Miemców wyryktuje tak wielkie zamiesanie, ze kie następny sezon sie skońcy, to on, bidny pon Hofer, bedzie juz tak wycerpany, ze nie bedzie mioł siły na dalse gazdowanie w Pucharze.

Ftosi ocywiście mógłby spytać, cemu w takim rozie ten pon nie zrezygnuje juz teroz, przed nastaniem nieuchronnego ambarasu? Odpowiedź tyz jest prosto: pon Hofer to górol. Górol z Karyntii, spod piknyk alpejskik wiersycków. A ftóryz górol fciołby wyjść na uciekającego przed kłopotami tchórza?

Ale bedzie dobrze, ostomili. Prędzej cy później syćko piknie sie unormuje i syćka, włącnie ze skockami, oswojom sie z tym, ze trenerem Miemców jest pon Horngacher, a trenerem Polaków pon Michal Doležal. Temu drugiemu zycmy ocywiście, coby wroz z nasymi siumnymi sportowcami odnosił same pikne sukcesy i piknie wroz z nimi wierchowoł i w Wiśle, i na zakopiańskiej Krokwi, i w Planicy, i na syćkik inksyk skocniak. Zycmy mu tyz, coby juz wkrótce śmiało mozno było godać, ze Czechy słynom z co najmniej trzek dobryk chłopów. Jakik? A, wymieniłek ik juz w tytule tego wpisu.* Hau!

P.S.1. W najblizsom niedziele – Profesoreckowe urodziny bedom. Zdrowie Profesorecka! 🙂

P.S.2. A w Prima Aprilisa – imieniny Wawelokowe! Zdrowie Waweloka! 🙂

* Ba o dokonaniak pierwsego z tej trójki – chyba nie syćka w Polsce wiedzom. No to jak by co, mozno se na ten temat pocytać tutok (po polsku – niestety zaledwie pare słów tutok) abo posłuchać tutok.