Pikno awantura

Pikno awantura sie ostatnio zrobiła. Podwójnie pikno, bo po pierwse – związano z piknymi Tatrami, a po drugie – związano z piknymi finalistkami konkursu Miss Łerld. Niezorientowanym wyjaśniom, ze tydzień temu 20 finalistek tego konkursu przyjechało do Zakopanego, a potem połowa pojechała ku Pieninom, drugo połowa zaś – ku Morskiemu Oku. Ponowie fotografowie narobili chodzącym po Tatrak misskom zdjęć, bo wydawało sie, ze pstrykać kozdy moze. A tymcasem … okazało sie, ze nie kozdy, a właściwie: nie kozdy moze to robić za darmo. Oto pon wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego pedzioł, ze jak w parku narodowym robi sie fotki w celak komercyjnyk, to zgodnie z Ustawom o ochronie przyrody trza zapłacić. Organizatorzy konkursu pedzieli, ze nie zapłacom, bo te fotki wcale nie w celak komercyjnyk robiono, na co pon wicedyrektor pedzioł, ze właśnie w komercyjnyk… No i bądź tu mądry, fto mo racje?

Ale niezaleznie od tego, fto jom mo, zastanowiła mnie jedno rzec: jak pon wicedyrektor to zrobił, ze sie nie ugiął? Dyć z tego, co wiem o wos, ludziak, śwarno baba cęsto moze u chłopa licyć na taryfe ulgowom Wej, mało to jo znom historii, jak policjant przymknął ocy na łamanie przepisów drogowyk przez prowadzącom auto śwarnom dziewcyne? Abo jak kierowca prywatnego mikrobusa obnizył śwarnej pasazerce opłate za kurs? Abo jak kierownik górskiej bazy namiotowej pozwaloł śwarnej turystce nie płacić za nocleg? U wos, ludzi, to som zwycajne dzieje (piknie przeprasom pona Szekspira za plagiat). A to syćko dlotego, ze seksapil to odwiecno i barzo skutecno broń bab (oraz jednego chłopa – pona Eugeniusza Bodo). W rękak finalistek konkursu Miss Łerld broń ta powinna mieć siłe razenia stu bomb atomowyk.  A tymcasem pon wicedyrektor okazoł sie na te broń całkowicie odporny i nie darowoł misskom ani złotówki. Jak to mozliwe? Jaze taki na dutki łasy? Nieee, na pewno musi być jakieś inkse wyjaśnienie. No i kie tak nad tym rozmyślołek, nagle przybocył mi sie dzień, we ftórym pikne miss-łerldowe finalistki zaprezentowano w auli Politechniki Warsiawskiej, a telewizja transmitowała to na cały kraj. Na pare minut przed rozpocęciem transmisji, mojo gaździna włącyła telewizor. A kie transmisja juz sie zacęła, gaździna otworzyła okno i wyjrzała do bacy, ftóry siedzioł se przed chałupom na ławecce.

– Ojciec! Chodźe tutok! Poźres se na misski – pedziała.
– Eee,  nie przyjde. Sama se, matka, poziroj – odpowiedzioł baca nawet nie rusając sie z ławki.

Gaździna zdziwiła sie straśnie.

– Ejze! Ojciec! Chłop jesteś i na śwarne dziewcyny nie fces pozirać?
– Fce, pewnie, ze fce – pedzioł baca. – Ale jak siedze se tutok na tej ławecce i mom widok na droge, to widze, jak co pare minut przechodzi tędy śwarniejso dziewcyna niz te twoje misski.

Krucafuks! To było ciekawe, co baca pedzioł. Ino cy pedzioł prowde? Postanowiłek to sprawdzić. Hipnąłek na stojący przed chałupom wóz. Miołek z niego dobry widok i na droge, i na okno w chałupie, przez ftóre całkiem dobrze było widać włącony telewizor. Na przemian pozirołek to na droge, to na telewizor. Nie minęło duzo casu, kie uznołek, ze… baca mioł racje! Po drodze chodziły górolki i turystki mniej zadbane niz te misski. I nie miały idealnyk figur modelek. Nie miały tak nienagannego makijazu i fryzur jak te ponny przedstawiane w auli Politechniki przez poniom Torbickom i pona Adamczyka. Ale te syćkie niedoskonałości rozem wzięte dawały w sumie … jakomsi doskonałość. Doskonałość, dzięki ftórej te górolki i turystki jawiły mi sie (mojemu bacy tyz) duzo śwarniejsymi od tyk missek z telewizora.

Kie se teroz o tym syćkim przybocyłek, zrozumiołek wreście pona wicedyrektora TPN. Niby cemu miałaby go powalić uroda finalistek Miss Łerlda? Przecie on na co dzień widuje śwarniejse dziewcyny!

Wcale nie fce przez to pedzieć, ze finalistki Miss Łerlda nie som śwarne. Skłamołbyk, kiebyk tak pedzioł. Ale jednak górolki i turystki w nasyk górak śwarniejse som! Hau!

PS. To juz chyba wiecie, ze dlo mnie zawse najśwarniejso bedzie poni Owcarkowa. Ale mom tyz dobrom wiadomość dlo Alecki, syćkik trzek Anecek, Audirecki, Hanecki, Jesienicki, KaeSicki, Kiniecki, Martecki, Mysecki, Olecki i Seterecki – wy tyz jesteście śwarniejse od miss-łerldowyk finalistek 🙂