Minusdwunastostopniowe ciepełko

Na mój dusiu! Tako zima chyciła, ze to było nieuniknione, ze prędzej cy później zacniemy w Owcarkówce o sytuacji atmosferycnej gwarzyć. Nimo sie co dziwić. To przecie najsurowso zima w całym XXI wieku i całym trzecim tysiącleciu! Dosło juz do tego, ze zaokienne rtęciowyk termometry trza brać pod mikroskopy! Jeśli weźmies, to mozes w ogóle nie uwidzieć rtęci – tak sie bidocka od tyk mrozów skurcyła. No i co z tym zimnem zrobić? Co zrobić, coby wom, ludziom, było choć kapecke cieplej? Cóz, w łoński wtorek na przykład to najlepiej było pojechać do Zakopanego. Bo wte właśnie, z samiućkiego ranka, usłysołek w radiu prognoze pogody. No i w tej prognozie godali, ze tego dnia najcieplejsym miastem Polski bedzie… Zakopane właśnie. Ino minus dwanoście stopni. Minus dwanoście ino! Haj.

Tak w ogóle to nie po roz pierwsy sie zdarzo, ze pod Giewontem jest w Polsce najcieplej. Dziwi wos to? Mnie ani kapecke. W końcu Zakopane lezy blizej Afryki niz Kraków, Warsiawa abo Trójmiasto. No to dlo mnie nienormalnie jest racej wte, kie w Zakopanem jest zimniej niz na Mazowsu cy na Pomorzu. Wte rzecywiście jest – jak to meteorologicne mędrole godajom – anomalia pogodowo.

Heeej! Minus dwanoście stopni… Wy, ludzie, jesce kilka tyźni temu, kiebyście usłyseli o takiej temperaturze, to na samom myśl o niej dostolibyście gęsiej skórki, kataru, bólu gardła i anginy. Od rozu pomyślelibyście: O, Jezusicku! Minus dwanoście! To jakiesi skramenckie pomiesanie Syberii z obydwoma biegunami naroz! W takiej zimnicy to nawet pon Amundsen by nie wytrzymoł! Nawet kieby poseł do sklepu sportowego na Krupówkak i kupił se tamok najcieplejsom puchowom kurtke – i tak by nie wytrzymoł!

No, moze nie syćka tak byście pomyśleli, ale przyznojcie, ze wielu z wos. A teroz? Teroz nasym rodakom minus dwanoście stopni moze sie jawić jako… tako całkiem letnio temperaturecka. Bo co to jest te minus dwanoście, kie tutok momy minus dwajścia, tamok – minus trzydzieści, a więksość Polski wyglądo jak jedno wielko powieść pona Jacka Londona?

Jesce na kilka dni przed Nowym Rokiem pon w telewizji stoł przed mapom pogodowom i godoł: „Mili poństwo, ceko nos siarcysty mróz – w nieftóryk miejscak temperatura spodnie nawet do minus pięciu!” Siarcysty mróz? Hehehehehe! Niek by teroz spróbowoł tak pedzieć! Syćka widzowie by go wyśmiali! Abo pomyśleliby, ze pozirajom na kabaret, a nie na prognoze pogody! Na mój dusiu! Jak to niewiele wystarcyło, coby wyrazenie „siarcysty mróz” zmieniło swe znacenie o co najmniej dziesięć stopni w skali pona Celsjusa! Ale jak widać – wystarcyło. I dlotego właśnie niejeden taki, co był w ten wtorek w Zakopanem, to mógł uznać, ze wcale nie morzł, ino wręc przeciwnie – piknie sie wygrzoł w minusdwunastostopniowym ciepełku.

Jakie som prognozy na najblizse dni? Z tego co jo widze w prognozak – idzie ku nom fala upałów! Prowdziwo fala upałów, moi ostmili! Cekajom nos temperatury w okolicak minus śtyrek cy nawet minus trzek stopni! A podobno niekany bedzie – na mój dusicku! – zero stopni pona Celsjusa! No krucafuks! To chyba zapas chłodnyk napojów trza zgromadzić! I zapas lodów! Inacej to jo se nie wyobrazom, jak ci, co juz od takik temperatur odwykli, wytrzymajom w takim zerostopniowym skwarze! Hau!

P.S. Pogoda pogodom, mróz mrozem, ba w najblizsy piątek na pewno bedzie barzo ciepło. A to od gorącyk zyceń, jakie z okazji rocnicy ślubu bedziemy Anecce i Ponu Aneckowemu składali. Zdrowie Ostomiłyk Nowozeńców! 😀