Radość w zębak

Cy fcielibyście mieć w swoim ogródku, abo w donicce, takom roślinke, co to nazywo sie Acmella oleracea? Jo wom radze fcieć. Chociaz racej nie jest ona pikno. Tutok mozecie uwidzieć, jak wyglądo. Ba cy wiecie, jakie mo ona właściwości? Jo nie wiedziołek, pokiela z nudów nie zakrodłek sie do chałupy Felka znad młaki, co to jest najbogatsy w mojej wsi. Kie sie zakrodłek, to postanowiłek włącyć jego komputer i uruchomić internet, coby sprawdzić, jakie adresy on se do „Ulubionyk” powrzucoł. I wiecie, co tamok nolozłek? Ano na przykład taki portal dutkowy: www.money.pl. Kie zacąłek se ten portal przeglądać, to odkryłek ciekawom rzec: nie ino dutkowe wiadomości som tamok, ba z inksyk dziedzin tyz, na przykład z medycyny. O, choćby cosi takiego:

Roślinny lek stosowany od wieków przez amazońskich Indian jako środek przeciwbólowy okazał się bardzo skuteczny przy znieczulaniu zębów i dziąseł – informuje strona internetowa University of Cambridge.
Dr Francoise Barbira-Freedman, antropolog medyczny z Cambridge, natknęła się na ten tradycyjny lek prowadząc w latach 80. XX wieku badania w peruwiańskiej dżungli nad Amazonką. Właśnie w tym pozbawionym dentystów regionie rozbolał ją ząb mądrości.
Tubylcy z plemienia Keshwa Lamas zaproponowali swój sprawdzony lek uzyskiwany z rzadkiej rośliny Acmella oleracea. Okazał się tak skuteczny, że antropolożka szybko zapomniała o bólu. O samej roślinie przypomniała sobie dopiero 20 lat później. Uzyskawszy odpowiednie pozwolenie, przywiozła próbkę rośliny do swojej uczelni. Udało się tam wytworzyć żel, który okazał się skuteczny podczas dwóch faz badań klinicznych – może zastąpić zastrzyki i niesterydowe leki przeciwzapalne.

Na mój dusiu! A więc jednak dutki dajom scynście! Przynajmniej casami! No bo poźrejcie – na dutkowym portalu tako scynśliwo wiadomość sie nolazła! Haj.

Ta roślinka to naprowde musi być barzo skutecnym lekiem. Skoro poni Barbira-Freedman przybocyła se o niej dopiero 20 lat później, to domyślom sie, ze przez co najmniej telo roków nie chycił jom nawet najmniejsy bólik zęba. No bo przecie kieby chycił, to chyba od rozu przybocyłaby se o tym, co jej na ten ból pomogło. Bajako.

Wiecie, co jo se myśle w związku z tym? Ze następnego medycnego Nobla to trza dać tym Indianom z plemienia Keshwa Lamas. I ślus. Bo cyz nie jest sakramencko pikne to, co oni odkryli? Ze kie ino ząb zaboli, to wystarcy wziąć te Acmelle – i mo sie z tym zębem spokój na najblizsyk dwajścia roków? Apotem wziąć znowu – i znowu dwajścia roków spokoju? No przecie, ze to piknie! Tak więc kie jo przecytołek artykuł o tej roślinie, to zaroz wielko radość przepełniła moje owcarkowe serce. Chociaz… cy serce, to nie wiem. Ale zęby – na pewno. I dlotego właśnie, ostomili, postanowiłek tom radosnom wieściom o Acmelli podzielić sie z womi. Cobyście i wy wielkom radość poculi. Jeśli nie w swoik sercak, to przynajmniej w zębak. Hau!

P.S.1. Następny wpis to jo juz bede z holi słoł. Bo to juz w najblizsy poniedziałek bedzie dzień Świętego Wojciecha. Dzień, we ftórym trza wyrusyć ze wsi i wroz z bacom i owieckami udać sie na hole. Ba zarozem bedzie to dzień Motyleckowyk imienin. No to zdrowie Motylecka! 😀

P.S.2. A wtorek – to w Owcarkówce dzień urodzin. I to podwójnyk – Plumbumeckowyk i Alfredzickowyk. Zdrowie Plumbumecki i Alfredzicka! 😀

P.S.3. We cwortek tyz piknie świętować bedziemy. Bo to z kolei dzień urodzin Alseckowyk. Zdrowie Alsecki! 😀