Giewont i artykuł 81

W poprzednim wpisie pokazołek wom góroli występującyk na Festiwalu Ziem Górskik w Zakopanem. Jeśli dziewcynom spodobali sie ci górole – to piknie. Tak w ogóle to mogłek zamieścić tamok więcej fotek. Ba tego nie zrobiłek. Cemu? Ano z powodu artykułu 81 Prawa autorskiego, ftóry ukwalowuje, ze rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Som jednak pewne wyjątki od tej reguły, na przykład wte, kie fotografuje sie publicne imprezy, choćby takie, jak ten zakopiański festiwal. Ino nawet w takik wypadkak nie kozde zdjęcie mozno opublikować. Jakie zatem mozno, a jakiego nie? Coby sie tego dowiedzieć, postanowiłek piknie przecytać komentorze róznyk prawnicyk mędroli. No i – z grubsa rzec bierąc – okazuje sie, ze zdjęcia z publicnyk imprez pokazujące całom grupe ludzi – mogom być. Nie wolno natomiast rozpowsechniać zdjęć „kadrowanyk”, pokazującyk jednom ino osobe.* Chyba ze sam fotografowany piknie sie zgodzi.

Inkso rzec, ze o ile w wypadku widzów przybyłyk na takom impreze sprawa jest jasno, to powstoje pytonie: co z tymi, ftórzy oficjalnie tamok występujom? Cy to, ze zgodzili sie publicnie wystąpić, nie oznaco, ze zgodzili sie tyz na publikowanie ik zdjęć? Nie nolozłek na to pytonie jednoznacnej odpowiedzi. Ba jeden z prawników, ftóryk cytołek, napisoł, ze bezpiecniej nie publikować.

Jo – jak dobrze wiecie – w swoim owcarkowym zywobyciu łamołek juz prawo nie roz 😉 . W końcu zbójnik jestem i działanie wbrew prawu jest moim zbójnickim obowiązkiem. Najwięcej skód – jako tyz wiecie – naryktowołek Felkowi znad młaki, co to jest najbogatsy w mojej wsi. I za to, co jo mu naryktowołek, to chyba najbardziej wyrozumiały sąd nie miołby dlo mnie litości.

Ba kie idzie o Prawo autorskie – to nic mi nie wiadomo, coby wbrew jego paragrafom działoł Janosik, Ondraszek, Klimczok cy jakikolwiek inksy harnaś. A skoro oni tutok prawa nie łamali, to postanowiłek, ze jo tyz nie bede.

Poza tym wiadomo, ze zbójnik łamie prawo wyłącnie ze skodom dlo bogatyk. Ze skodom dlo bidoków – przenigdy! Kieby tak zrobił – zaroz by honor stracił i z hukiem ze zbójnickiej kompanii wylecioł. Ino skąd jo mom wiedzieć, ftórzy górole z moik zdjęć som bogaci, a ftórzy bidni? Jakosi zabocyłek to sprawdzić. Dlotego na wselki wypadek postanowiłek przestrzegać prawa wobec ik syćkik, coby nie ryzykować, ze niefcąco skrzywdze kogosi bidnego. Haj.

Tak więc wyryktowołek ten wpis o śwarnyk górolak, poźrełek nań zadowolony, ze udało mi sie go wyryktować całkiem legalnie… i nagle se cosi uświadomiłek. O, kruca! A co z ostatniom fotkom w tym wpisie? Przecie tamok jest Giewont! We własnej osobie! Jeśli mocie, ostomili, kapecke casu, to mozecie sami sprawdzić – uwidzicie, ze ten hyrny Śpiący Rycerz jest tamok jak najbardziej wykadrowany! No, krucafuks!

W pierwsej kwili sie zmartwiłek To juz tako ze mnie wereda, ze nie umiem postępować zgodnie z prawem nawet wte, kie mi na tym zalezy? Ba zaroz… przybocył mi sie jesce jeden fragment tego artykułu 81. Wiecie jaki? Posłuchojcie: Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku […] osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych. Ufff! Kamień wielkości Wysokiej Giewonckiej Baszty spodł z mojego owcarkowego serca. Jednak nie złamołek prawa! Bo nifto chyba nie wątpi, ze Giewont jak najbardziej zasługuje na miano osoby powszechnie znanej. A jako jest jego funkcja publicno? Wiadomo: lezenie i spanie. No to na zdjęciu, ftóre jo do swego bloga wkleiłek, on te właśnie funkcje wykonuje. I ślus.

A zatem, ostomili, kie pojedziecie w Tatry, pstrykniecie Giewontowi zdjęcie, a potem bedziecie mieli ochote umieścić je w Pikassie abo inksym internetowym albumie, to wiedzcie, ze mozecie dać tamok taki jego wizerunek

taki

taki tyz

i wiele, wiele inksyk. Bajako. I nifto nie bedzie mógł wom zarzucić, ze narusyliście artykuł 81 Prawa autorskiego. Hau!

* Dokładnie to w tym artykule ukwalowano, ze wolno rozpowsechniać wizerunek osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Zbocowuje o tym, bo tako informacja moze sie wom przydać, kie bedziecie wrzucali do internetu abo fotki, abo jakiesi filmiki, abo jedno i drugie.