Pikne media

Media – mom tutok na myśli prase, radio i telewizje, a nie prąd, wode i gaz – furt draźniom nos straśnie. Cemu? No bo – krucafuks – a to powtarzajom niesprawdzone informacje, ftóre potem okazujom sie prowdziwe abo nie, a to z lubościom pokazujom jakiesi zmasakrowane zwłoki, a to zamiast godać o rzecak woznyk, godajom o bździnak, zamiast godać o rzecak radosnyk, godajom o tragediak i kataklizmak i tak dalej, i tak dalej. Bywało, ze i tutok w Owcarkówce narzekali my na to, co te redaktory z róznyk redakcji ryktowały. Haj.

Ba teroz – powiem wom, co ostatnio wycytołek na sportowyk stronak Gazety Wyborcej . Posłuchojcie ino:

Minister sportu i turystyki Joanna Mucha podpisała rozporządzenie zrównujące nagrody dla medalistów igrzysk i paraolimpiad.

Na mój dusicku! Cyz nie jest to pikno wiadomość? Pewnie ze jest! Bo jak było z tymi nagrodami potela? Tego mogli my sie dowiedzieć na przykład z portalu wiadomosci24.pl , ka podali, ze olimpijcyk, ftóry zdobył w Londynie złoty medal, dostoł od państwa polskiego 120 tysięcy złotyk nagrody. A kielo dostoł złoty medalista paraolimpijski? Ino 18,4 tysiące. Za srebrny medal olimpijcyk dostoł 90 tysięcy, paraolimpijcyk – 13,8. Za medal brązowy olimpijcyk dostoł 50 tysięcy, paraolimpijcyk – 9,2. Krucafuks! Najwyraźniej ftosi uznoł, ze za medale zdobyte na paraolimpiadzie nalezom sie nie nagrody, ino paranagrody. Niby to logicne, ino… jo moge – tak samo logicnie – ukwalować, ze zwycięzca zawodów w skoku o tycce powinien dostawać trzykrotnie więksom nagrode niz zwycięzca w skokak wzwyz – bo przecie najlepsi tyckorze skacom na wysokość 6 metrów, a najlepsi skockowie wzwyz – ino kapecke ponad 2. Bajako.

Cyjo to zasługa, ze w końcu jednak nase sportowe ministerstwo doceniło osiągnięcia niepełnosprawnyk zawodników? Społeceństwa? Chyba nie. Jakosi nic mi nie wiadomo, coby tłumy ludzi chodziły pod chałupe poni minister i ryktowały tamok jakiesi demonstracje, domagając sie lepsego traktowania reprezentantów Polski na paraolimpiadak. Tutok – tak se myśle – najbardziej zasłuzyły sie media. Bo to one przecie piknie donosiły o nasyk sukcesak na londyńskik paraigrzyskak. To one zwróciły uwage, ze nase państwo, ftóre pomagało olimpijcykom ryktować sie do występu w Londynie, paraolimpijcykom nie pomogło wcale. I to one podały do publicnej wiadomości, jak wielkie som róznice między nagrodami dlo medalistów olimpijskik a nagrodami dlo ik paraolimpijskik kolegów. I w ten sposób cworto władza wymogła na drugiej, coby sportowców z paraolimpiad zacęto wreście traktować na równi z pełnosprawnymi. No i jak w takik okolicnościak nie pokwolić mediów? Tym rozem – trza kwolić! Więc jo pokwoliłek je juz przed syćkimi owcarkami i owieckami na holi. A kie inksom zywine napotkom – to przed niom tyz pokwole.

Tak więc, ostomili, jakie te media som, takie som, jakie straśne bździny casem ryktujom, takie ryktujom, ale okazuje sie jednak, ze i one umiom być pikne. Jak fcom – to umiom. Hau!

P.S.1. Na mój dusiu! Zagapiłek sie! W ostatniom niedziele Dydyjeckowe imieniny były! No to z opóźnieniem straśnym, ale piknie wypijom zdrowie Dydyjecki 😀

P.S.2. Za to najblizsy poniedziałek trza uccić śpiewająco. Bo w tym dniu Poni Dorotecka urodzi sie nom piknie. Zdrowie Poni Dorotecki! 😀