Dobro wiadomość dlo tyk, co majom kłopoty z dziąsłami

Cy mocie moze, ostomili, kłopoty z dziąsłami? Jeśli tak, to juz nie musicie sie tym turbować, bo mom dlo wos dobrom wiadomość – te kłopoty wkrótce sie skońcom. Skońcom i ślus! Posłuchojcie ino, co wycytołek na portalu studentnews.pl:

Niebieskie światło może pomagać w chorobach dziąseł dzięki oddziaływaniu na szkodliwe bakterie – informuje „Journal of Antimicrobial Agents and Chemotherapy”. […]
Naukowcy z The Forsyth Institute w Bostonie wykazali, że pod wpływem światła niebieskiego uzyskanego z lampy halogenowej wyposażonej w filtr znaczna część tych bakterii ulega zniszczeniu w ciągu kilku sekund. Przewagę mogą wtedy uzyskać „przyjazne”, nieszkodliwe bakterie zamieszkujące jamę ustną.
Do odkrycia przyczyniła się obserwacja pacjentów poddawanych wybielaniu zębów. Pod wpływem bardzo silnego światła niebieskiego zmniejszał się stan zapalny dziąseł. Obecnie specjaliści z Forsyth pracują nad urządzeniem, które nadawałoby się do domowego użytku.

I co? Nie jest to dobro wiadomość? No, dlo bakterii ryktującyk choroby dziąseł – racej nie. Ale dlo wos ludzi – jest barzo dobro!

Ino kie jo te wiadomość przecytołek, zastanowiła mnie jedno rzec: jak to sie dzieje, ze „przyjaznym” bakteriom to niebieskie światło nie skodzi? Skąd krucafuks takie głupie światełecko moze wiedzieć, ftóre bakterie som dobre, a ftóre złe? I ftóre w związku z tym nalezy zniscyć, a ftóre oscędzić?

Myślołek o tym i myślołek. A jednoceśnie ryktowołek wpis o tyk austriackik wołak, co to uciekły z pastwiska, ba zostały wyłapane przez policje. I wte nagle pikne olśnienie mnie nasło… Policja! Na mój dusiu! Od rozu powinienek na to wpaść! Wystarcy przecie zwrócić uwage, jaki kolor majom sygnały świetlne policyjnyk radiowozów – niebieski ocywiście. No, cyrwony casem tyz, ale głównie niebieski. Więc kie dentysta wkłado do gymby pacjenta świecące na niebiesko ustrojstwo, to te złe bakterie od rozu wpadajom w panike.

– O, Jezusicku! – wołajom przerazone. – Gliny tutok jadom! Juz widać niebieskie światła ik radiowozów! Noleźli nos! Noleźli i wsadzom do hereśtu! I co teroz z nomi bedzie? Za to, jakom krziwde robiły my tym bidnym dziąsłom, nie momy co licyć na wyrozumiałość. Najlepsy adwokat nos nie wybroni. Bajako. A jeśli ftórysi z policjantów sam cierpioł na chorobe dziąseł, to pewnie teroz bedzie sie na nos straśnie mścił i poddo najokrutniejsym torturom. Nie bedzie dlo nos zodnej litości! Eh, lepiej od rozu popełnijmy zbiorowe samobójstwo. Lepso natychmiastowo śmierzć niz wpadnięcie w łapy mściwyk oprawców.

No i złe bakterie – syćkie, co do jednej – zaroz odbierajom sobie zycie. Wiesajom sie na nici dentystycnej abo jakosi inacej sie zabijajom. Co w tym casie robiom dobre bakterie? Ano nic. One przecie wiedzom, ze jako ucciwi obywatele nie majom powodu bać sie strózów prawa. Ot i całe wyjaśnienie, cemu niebieske światło złym bakteriom skodzi, a dobrym nie.

Dobrze, ze ci mędrole z The Forsyth Institute nie poprzestali na swym odkryciu, ba zacęli pracować nad niebieskoświecącym urządzeniem domowego uzytku. Trzymojmy kciuki, coby taki przyrząd udało sie wyryktować jak najsybciej. A póki co – myśle ze mozecie se pomóc w inksy sposób. Na przykład uśmiechając sie do komputrowego monitora, przed ftórym w tej kwilecce siedzicie. Tak, tak, ostomili, nieprzypadkowo wyryktowołek ten wpis w kolorze niebieskim. Kie zacniecie sie do tego wpisu uśmiechać – to odsłonicie swe dziąsła. A wte sami zobacycie, ze te dziąsła od rozu lepiej sie pocujom.

No to dlo wasego własnego dobra i dlo urody wasyk kuf – uśmiech prose! Hau!

P.S. A pod ostatnim wpisem przybył do Owcarkówki nowy gość – Babciecka. No to piknie Babciecke tutok powitojmy! 😀