Ursus sapiens

Przeglądołek se jo niedowno jeden z ostatnik numerów kwartalnika „Tatry”. I wiecie, co tamok nolozłek? Barzo ciekawom informacje o pewnej niedźwiedzicy i jej potomku. O trzeciej nad ranem 25 kwietnia – napisali tamok – i minutę po północy 26 kwietnia niedźwiedzie te zostały zarejestrowane przez kamerę monitoringu wizyjnego przy jednym z budynków przy ulicy Bogdańskiego, w sąsiedztwie Galerii Antoniego Rząsy.*

Heeej! Galeria pona Rząsy to jest barzo pikno galeria. Sam pon Rząsa zaś (pomorł ponad 30 roków temu, a galerie prowadzi teroz jego syn) był w swoim casie jednym z najhyrniejsyk polskik rzeźbiorzy. Jego prace – jak mozno wycytać w Wikipedii – znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Wojska Polskiego oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Włoszech i Watykanie. Tak więc to sie chyba niedźwiedzicy barzo piknie kwoli, ze postanowiła zapoznać swojom pocieche z rzeźbami tak znamienitego artysty. Muse natomiast zganić dyrekcje Tatrzańskiego Parku Narodowego – cemu nie uprzedzili niedźwiedzicy, ze w nocy ludzkie galerie som niecynne? Bidocka przysła ze swoim małym roz – i pocałowała ino klamke. Przysła drugi roz – i znowu ino na bośkaniu klamecki sie skońcyło. Trzeci roz – juz nie przysła. Na rozie. Widocnie jakiesi wozne sprawy zatrzymały jom w Tatrak. Ale miśki som uparte, więc ta niedźwiedzica na pewno przyjdzie ku tej galerii nazod, prędzej cy później. Ino jeśli mo pecha, to – krucafuks – znowu zastonie zamknięte drzwi! Dlotego moim owcarkowym zdaniem obowiązkiem strazników parku narodowego jest jak najsybciej odsukać te niedźwiedzice i piknie jom poinformować, w jakik godzinak Galeria Antoniego Rząsy jest cynno. Haj.

A tak w ogóle to chyba powinno sie zrobić łyso syćkim tym, co uwazali, ze niedźwiedzie som głupie, myślom ino o jedzeniu i wyspaniu sie przez zime, a kultura i śtuka nie interesuje ik ani kapecke. Jak widzicie – interesuje. Potela być moze nie interesowała – ale teroz to sie zmieniło. I ślus. Pojawienie sie niedźwiedzicy z niedźwiadkiem pod galeriom śtuki to z pewnościom dopiero pocątek. Jo se myśle, ze wkrótce moze dochodzić do wizyt nasyk miśków w inksyk galeriak Skalnego Podhola. A takze w Muzeum Tatrzańskim i syćkik jego oddziałak. No i ocywiście w piknym Teatrze Witkacego. A potem… przyjdzie kolej na rózne placówki kulturalne nie ino pod Tatrami, ba w całej Polsce. Ta piknie kudłato zywina bedzie widywano w krakowskim Teatrze Słowackiego, we warsiawskiej Zachęcie, na Wratislavia Cantans… I nie zdziwcie sie, ostomili, kie za pare roków Poni Dorotecka napise na swoim blogu: Byłam wczoraj w Filharmonii Narodowej na koncercie, który obejrzałam siedząc między dwoma bardzo kulturalnymi niedźwiedziami.** Bajako.

I fto wie? Jeśli niedźwiedzie rozsmakujom sie piknie w pokarmie duchowym, to moze Pon Bócek podpowie poni Ewolucji, coby przeinacyła je w nowy gatunek – Ursus sapiens? Na wselki wypadek wy ludzie powinniście uwazać. To, ze tatrzańsko niedźwiedzica zainteresowała sie jednom z zakopiańskik galerii, powinniście potraktować jako powozny sygnał ostrzegawcy. Jeśli go zlekcewazycie, to pewnego dnia moze sie okazać, ze niedźwiedzie som bardziej ukulturalnione niz wy. Hau!

* T. Zwijacz-Kozica, F. Zięba, Świstaki ciągle zaskakują, „Tatry” 2013, nr 3 (45), s. 45.
** D. Szwarcman, Życie kulturalne niedźwiedzi, w: Co w duszy gra, wpis z 28 XI 2023 r.