Pijmy i… jedzmy za zdrowie pisorza

Mocie, ostomili, ochote na kapecke góralskiego folkloru? Jeśli tak, to proponuje wom hipnąć tutok. Hipnijcie piknie, a wte uwidzicie pełen werwy taniec w wykonaniu siumnego górola i śwarnej górolki. Kany oni tak piknie tańcowali? Ano w czechosłowackim filmie Balada o Vojtovej Maríne z 1964 rocku. Pon, ftóry wystąpił tutok w roli górola, to ludowy tancerz Jozef Majerčík, w swoim casie podobno barzo znany artysta u nasyk południowyk sąsiadów. Opróc Balady o Vojtovej Maríne wystąpił on jesce w paru inksyk filmak. A roz nawet zagroł piknego Indianina w jednym westernie! Nie hamerykańskim wprowdzie, ino miemieckim, i to w dodatku NRD-owskim, ale fakt pozostoje faktem – miejsce na liście westernowyk aktorów piknie mu sie nalezy. Całkiem niedowno ten pon pomorł. Zaledwie śtyry lata temu. Mioł wte 82 roki. Haj.

Kim zaś jest w tym filmie towarzysąco ponu Majerčíkowi górolka? To słowacko tancerka ludowo, poni Heda Melicherová. Od pona Majerčíka rózni sie ona między inksymi tym, ze nadal zyje. Mo obecnie 83 roki. Ba fto myśli, ze w tym wieku to ona juz ino na emeryturze siedzi, ten sie myli. Myli sie sakramencko! Bo ta poni juz wprowdzie nie tańcuje, ale… furt pracuje. Piknie pracuje w archiwumie SLUK-u, cyli Słowackiego Towarzystwa Artystów Ludowyk. Haj.

A wiecie tak w ogóle cemu jo wom tutok zbocyłek ten czechosłowacki film? Bo on piknie rozsławio nasom polskom literature. Jaz dziw, ze potela go nie puscono w zodnej polskiej telewizji. Przynajmniej tak mi sie wydoje, ze nie puscono. Film oparty jest na jednym z opowiadań pona Kazimierza Przerwy Tetmajera. Na ftórym utworze konkretnie – tego niestety nie wiem. I nie mogłek sie dowiedzieć ani stela, ani stela. Jeśli więc poźre ku temu wpisowi jakisi wybitny tetmajerolog – to piknie pytom, coby nos w tej materii uświadomił. Haj.

Jestem juz za to uświadomiony w inksej związanej z ponem Tetmajerem rzecy. Mianowicie w tej, ze w ten cwortek, 12 lutego, ten pisorz mo urodziny. Ftóre? Ha! Sto pięćdziesionte! Pikne, okrągłe sto pięćdziesionte. Kie zatem tak pikno rocnica dotycy hyrnego twórcy tak mocno związanego z Podholem (w tym z Łopusznom jegomościa Tischnera!) – to chyba zgodzicie sie, ze nie mozno było w Owcarkówce takik urodzin przemilceć. Nie mozno było i ślus!

Załuje ino, ze Felek znad młaki, co to jest najbogatsy w mojej wsi, nimo własnej stacji telewizyjnej. Owsem, planuje jom mieć, ale to som dopiero plany. Kieby zaś mioł jom juz teroz, to zrobiłbyk ponu Tetmajerowi na urodziny pikny prezent – załatwiłbyk jakosi, coby ta Felkowo telewizja nadała ten pikny czechosłowacki filmicek. Nie wiem, jak byk to załatwił, ale na pewno cosi byk wymyślił. Ba cóz… skoro Felek własnej telewizji jesce nimo, postanowiłek dać hyrnemu pisorzowi inksy prezent, choć duzo skromniejsy. Tym prezentem jest właśnie link, ftóry widzicie na pocątku wpisu.

I zaroz piknie wypije za zdrowie jubilata. Ftosi ocywiście mógłby spytać, cy jest sens pić za zdrowie kogosi, fto od downa nie zyje? Ba jo se myśle, ze zdrowie to zdrowie. Ono przydoje sie kozdemu i wsędy – i tutok na ziemi, i tamok na Niebieskik Wierchak. Bajako.

A tak w ogóle to poźrejcie: te sto pięćdziesionte urodziny pona Tetmajera przypadajom na ten sam dzień co… tłusty cwortek! No to na mój dusiu! Skoro tak jest, to jo se myśle, ze za pomyślność hyrnego pisorza nalezałoby nie ino wypić, ale tyz zjeść pącka. Bajako. Jedzmy pącki za zdrowie pona Tetmajera! Mozemy sie nawet nimi stuknąć nicym kieliskami. Nie zadzwoniom one wprowdzie tak cudnie jako kielisecki, ale niekze ta. Jak ftosi fce, to moze podcas takiego stuknięcia pedzieć „Brzdęk-brzdęk” – i wte tyz bedzie piknie. Hau!

P.S. Pod poprzednim wpisem nowy gość w Owcarkówce sie pojawił – Andorfecek. Powitojmy piknie Andorfecka w nasej budzie! Haj 😀