Krzepi cy nie?

Na mój dusiu! Półtora roku temu piknie gratulowali my poni Szaflarskiej przezycia caluśkiego wieku. Pół rocku temu – tego samego gratulowali my poni Helenie Kołaczkowskiej. A teroz… momy, ostomili, kolejnom siumnom stulatke. Choć tym rozem nie polskie zrodziło jom plemie, ino anglosaskie. Ale to nic. Niekze inkse narody tyz sie radujom, ze majom wśród siebie ludzi, ftórzy tak długo zyjom. Bajako. O kim godom? Ano o poni Olivii de Havilland. Nieco ponad miesiąc temu miała ona piknom okazje zdmuchnąć na piknym torcie równiusieńko sto świecek. Cy tak zrobiła – tego nie wiem, ale miała do tego prawo. Haj.

Być moze nie kozdy kojorzy se te poniom de Havilland. Ale kozdy chyba widzioł film Przeminęło z wiatrem? No więc ta śwarno i ślachetno Melania, przyjaciółka głównej bohaterki Scarlett, była grano właśnie przez poniom Olivie. Ta poni tak poza tym jest zdobywcyniom dwók Oskarów – za role w Najtrwalszej miłości i w Dziedziczce. Cobyk widzioł ftórysi z tyk dwók filmów – tego se przybocyć nie moge. Za to boce barzo piknie, jak grała ostomiłom pona Errola Flynna w dwók całkiem niezłyk westernak: Dodge City i Umarli w butach. I jesce w dwók – tyz całkiem udanyk – filmak kostiumowyk: Kapitan Blood i Przygody Robin Hooda. I w kozdej z tyk holiłudzkik produkcji była ona postaciom miłom, sympatycnom, ucciwiom, uprzejmom, ucynnom, grzecnom, dobrotliwom, no… jednym słowem: cukierkowom.* To dobrze cy źle? Cóz… Znocie pewnie takie powiedzenie „cukier krzepi”? Ba pewnie nie roz śpekulowaliście, kielo moze być w tym prowdy? Niby kozdy wie, ze fto zje cukier, ten mo więcej sił. Ba z drugiej strony… O, Jezusicku! Ten sakramencki węglowodan po pierwse psuje zęby, po drugie powoduje otyłość, po trzecie prowadzi do nadciśnienia, a po cworte fto zje go barzo duzo, temu robi sie niedobrze. Nieftórzy nawet nazywajom cukier biołom śmierzciom abo słodkom truciznom. No to jo piknie dziękuje za takie pokrzepienie od samiućkiej śmierztecki. Haj.

Ba z cukierkowościom bohaterek granyk przez poniom Olivie jest inkso rzec. One som słodkie, ba wiadomo, ze w przenośni, a nie dosłownie. Skoro więc ta hyrno aktorka, grając takie a nie inkse postacie, dozyła trzycyfrowego wieku, to… momy piknom odpowiedź na pytonie o krzepotwórce działanie cukru na krzepe. On krzepi, ostomili! Piknie krzepi! Pod jednym ino warunkiem – ze jest nie materialny, spozywcy, ino metaforycny. Bajako.

Jo więc piknie wom zyce, ostomili, coby nie brakowało wom tego metaforycnego cukru. Niekze wase zywobycie – przynajmniej casami – bywo piknie słodkie. Przesłodzone – moze niekoniecnie. Ale niek absolutnie nie bedzie niedosłodzone! Cemu wom tego zyce? Bo wiem, ze kie to sie spełni, to wte nie ino bedziecie scynśliwsi, ale tyz bedziecie dłuzej zyli. Fto wie? Moze nawet telo, co poni Szaflarska i poni de Havilland? Hau!

P.S.1. Pozirom w budowy kalendorz – i widze, ze 29 lipca Grzesickowe urodziny były. No to Smadne Mnichy w dłoń i zdrowie Grzesicka! 🙂

P.S.2.A potem, 6 sierpnia, były urodziny Basieckowe. No to Smadne Mnichy w dłoń jesce roz i zdrowie Basiecki! 🙂

P.S.3. Co zaś bedziemy mieli 10 sierpnia? Ano Plumbumeckowom rocnice ślubu i Wawrzeckowe imieniny. Więc chytomy Smadne Mnichy po roz kolejny i zdrowie Poństwa Plumbumeckowyk i Wawrzecka! 🙂

* Choć w zywobyciu prywatnym – róznie to bywało. Nie jest zodnom tajemnicom,ze poni Olivia miała straśliwe sarpacki ze swojom rodzonom siostrom, tyz hyrnom aktorkom, poniom Joan Fontaine. Sarpacki, ftórej kres połozyła dopiero śmierzć poni Joan. No ale to juz insko para kierpców.