Kany te perseidy?

Krucafuks! Syćkie media – i telewizorowe, i gazetowe, i internetowe – trąbiły na lewo i prawo, coby w noc 12 na 13 sierpnia nie iść spać, ino pozirać do wierchu, bo fto bedzie społ, ten przegapi piknie rozświetlające niebo roje perseidów. Nawet dwieście na godzine miało ik spadać. Haj. I co? I nic! Tej nocy jo postanowiłek nawet nie wykradać mojemu bacy Smadnego Mnicha. Piwo nie perseid, nie ucieknie – śpekulowołek – lepiej nie ryzykować, ze kie jo bede zakradoł sie do bacówki, to akurat w tym casie przeleci cały pikny kierdel tyk kosmicnyk cudeniek. A potem jaz do Świętego Michała owce by mi powtarzały, cobyk załowoł, ze nie uwidziołek tak niesamowitego widocku. Ale cóz… w te noc, ftóro miała być tako niezwykło, nad mojom holom uzbierało sie telo chmur, ze opróc nik nie było widać na niebie nic. Trudno – pomyślołek – moze w następnom nocke bedzie lepso widocność? Moze wte tyk perseidów bedzie juz nie 200 na godzine, ba ino jakiesi 190 – ale to tyz piknie.
Ba krucafuks! Przynajmniej nad mojom holom ta następno noc wcale nie była lepso od poprzedniej. Ta dzisiejso – podobnie. Furt ino rój chmur zamiast roju perseidów! I telo. Cy w kolejne nocki tak samo ma być? To niesprawiedliwe! Więc jo apeluje piknie do:
– Centruma Badań Kosmicznych PAN,
– Centruma Hewelianum,
– Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego,
– Klubu Astronomicznego Almukantarat,
– Klubu Miłośników Astronomii i Astronautyki „ORBITA”,
– Koła Astronomicznego „Antares”,
– Kółka Astronomicznego przy I LO w Sulęcinie,
– Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. K. Kordylewskiego w Niepołomicach,
– Obserwatoriuma Astronomicznego Królowej Jadwigi,
– Obserwatoriuma Astronomicznego UAM,
– Obserwatoriuma Astronomicznego UW,
– Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego Niedźwiady,
– Polish Space Professionals Association,
– Polskiego Towarzystwa Astronomicznego,
– Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii,
– Polskiego Towarzystwa Rakietowego,
– Pracowni Komet i Meteorów,
– Sekcji Astronomicznej Gwiezdne Wrota w Żaganiu,
– Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii,
– Studenckiego Koła Astronautycznego…

Jo te syćkie organizacje i instytucje piknie pytom: zróbcie cosi, coby mozno było wreście te perseidy popodziwiać.* Nie godojcie ino, ze nie odpowiadocie za to, co widać na polskim niebie. Bo jak nie wy jesteście za to odpowiedzialni, to fto? Przecie nie Związek Baców! Haj. A jo fce wreście uwidzieć te perseidyyyy! Hauuuuuu!

P.S.1. Ba opróc narzekania na brak perseidów… mom tyz przyjemny komunikat: pod poprzednim wpisem do Owcarkówki zawędrowoł nowy gość – Witoldecek. Powitać piknie Witoldecka! 🙂

P.S.2. A za dwa tyźnie, 29 sierpnia, Anecka Schroniskowo imieniny bedzie miała. Ostomili, zdrowie Anecki! 🙂

* A ponojdowołek je tutok. Ba jeśli jesce ftosi w tym kraju odpowiado za widzialność perseidów, to ocywiście do tego kogosi tyz kieruje swojom prośbe.