Co wte Dawid mógł se myśleć?

Na mój dusicku! Cy przed nastaniem XXI wieku ftosi przewidzioł, ze w ciągu pierwsyk dwók dekad tego stulecia jaz trzek Polaków bedzie triumfatorami Turnieju Śtyrek Skocni? Jeśli tak – to ten ftosi jest tak piknym prorokiem, ze te syćkie Nostradamusy i Wernyhory niek sie przy nim schowajom.

Tak, tak, ostomili. Jest piknie. Do dwók polskik zwycięzców tego prestizowego konkursu – górola z Wisły Adasia Małysza i górola z Zębu Kamila Stocha – dołącył górol z Szaflar Dawid Kubacki.

A jesce rok temu, zaroz po triumfie pona Kobayashiego na tyk samyk śtyrek skocniak, co ten nas Dawid mógł zrobić? Ano… mógł se siednąć i tak zacąć śpekulować:

– I cóz… Skocek japoński na pierwsym miejscu, skocek miemiecki na drugim, inksy skocek miemiecki na trzecim… A jo? Jo dopiero cworty. Cyli niby nie tak źle, ale tyz nie za dobrze… Eh… Cy jo moge jesce w tyk skokak cosi zdziałać? Chyba trudno bedzie. Wkrótce skońce dwajścia dziewięć roków. Skocek, ftóry przed osiągnięciem tego wieku zdązył zostać mistrzem – mo sanse, ze jesce kapecke tym mistrzem pobedzie. Natomiast jeśli nie zdązył – to juz racej po nim. Moze ino skakać coroz gorzej i gorzej, jaz syćka go zabocom, ze sprawozdawcami Eurosportu włącnie. Taki Adaś Małysz, kie mioł telo roków, co jo teroz, to mioł juz w swoim dorobku dwa medale olimpijskie, trzy tytuły mistrza świata, zwycięstwo w Turnieju Śtyrek Skocni, a zwycięstw w konkursak Pucharu Świata telo, ze jaz trudno zlicyć. A Kamil Stoch? On, kie mioł telo roków, co jo teroz, to w dorobku tyz mioł dwa medale olimpijskie (i to złote!), a poza tym mistrzostwo świata, zaś zwycięstw w pucharowyk konkursak kapecke mniej niz Adaś, ale w sumie tyz niemało. Nie dorównom nawet „Dziadkowi” Marusarzowi, ftóry mając dwajścia pięć roków zostoł wicemistrzem świata. Ani ponu Pietrowi Fijasowi, ftóry mając dwajścia jeden roków zdobył brązowy medal mistrzostw na mamucie. Owsem, miołek sukcesy w letniej Grand Prix – ale przecie letnie konkursy to nie to samo co zimowe. No i były tyz medale w mistrzostwak druzynowyk – ale tamok z kolei jo miołek ino swój mały wkład w sukces całej druzyny. Tak więc nimo co zaklinać rzecywistości. Jest, jak jest. Na dobrom sprawe… cego jo właściwie jesce w sporcie sukom? Moze powinienek zmienić profesje? Moze załozyć zakład naprawy motocykli? Abo zająć sie produkcjom sprzętu wędkarskiego? Chyba tak zrobie, zamiast dalej cekać na narciarskiego Godota. Zaroz póde do trenera i powiem mu, ze końce ze skokami. Natychmiast i nieodwołalnie.

Mógł se tak właśnie nas Dawid myśleć równo rok temu? Na samiućkim pocątku 2019 rocku? Ano… mógł. I wte – w tamtej kwilecce – wyglądałoby to na całkiem zdroworozsądkowe rozumowanie. W tamtej kwilecce, cyli… na tydzień przed jego pierwsym zwycięstwem w Pucharze Świata, kilka tyźni przed zdobyciem złotego medalu mistrzostw świata* i na rok przed tom piknom wygranom w ostatniom niedziele 🙂 🙂 🙂 Hau!

*A kieby ftosi fcioł pedzieć, ze nie wiadomo, na kielo ten złoty medal w Seefeld był dziełem przipadku, to jo fciołbyk piknie przybocyć, ze dzień później, na tej samej skocni, ino tym rozem w konkursie miesanym – indywidualnie nas Dawid znów był najlepsy.